Ευρωπαϊκό αγοριών Κ17: Η Εθνική Παμπαίδων ηττήθηκε στο θρίλερ με Τουρκία, πρώτος σκόρερ ο Μούχλιας

Μετά από μάχη που διήρκησε 134 λεπτά η Εθνική αγοριών Κ17 ηττήθηκε στον εναρκτήριο αγώνα της στον Α’ όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου με 3-2 από την Τουρκία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ισοφάρισε δύο φορές, μπόρεσε να έχει ένα σημαντικό προβάδισμα στο τάι μπρέικ, αλλά στο κρίσιμο σημείο «κόλλησε» επιθετικά και το πλήρωσε γνωρίζοντας την ήττα.

Πρώτος σκόρερ για την Εθνική μας αλλά και πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Εβρίτης Σταύρος Μούχλιας με 27 πόντους (23/48 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 28% υπ.-17% άριστες).

Σήμερα Πέμπτη η ελληνική ομάδα αντιμετωπίζει στις 21:00 ώρα Ελλάδας το Μαυροβούνιο, στον τελευταίο χρονικά αγώνα της 2ης αγωνιστικής.

Το ματς

Στο πρώτο σετ υπήρχε ισορροπία μέχρι το 11-11 όταν οι Τούρκοι με επιμέρους σκορ 2-6 κατάφεραν να ξεφύγουν με 13-17, αλλά στο 15-19 το ελληνικό μπλοκ έφερε το ματς ξανά στην ισορροπία (19-19), Μετά το τάιμ των Τούρκων όμβοι αντίπαλοι μας και πάλι με εξαιρετικό σερβίς ξέφυγαν με 19-23 και πήραν το σετ.

Στο β’ σετ οι αλλαγές του Ρουσάκη (σε πρόσωπα και θέσεις) έδωσαν καλύτερη ισορροπία στην ελληνική ομάδα που προηγήθηκε 10-7, αλλά και πάλι το σερβίς των Τούρκων μας δημιούργησε προβλήματα (12-12) για να βρεθούμε στο -2 (14-16). Η Εθνική προηγήθηκε ξανά με 19-18 και στο 23-23 επίθεση πρώτου χρόνου και μπλοκ έφεραν την ισοφάριση.

Αυτή η εξέλιξη βοήθησε την ομάδα μας να ξεκινήσει καλύτερα το γ’ σετ (3-0, 8-4) και να διατηρήσει ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 15-12, όμως οι Τούρκοι πιέζοντας και πάλι από το σερβίς έτρεξαν επι μέρους σκορ 1-7 για το 16-19, χωρίς να μπορέσουμε να αντιδράσουμε (κάνοντας και αρκετά λάθη στην επίθεση) για να έρθει το 20-25.

Παίζοντας πλεόν με την πλάτη στον τοίχο η Εθνική έβγαλε χαρακτήρα στο δ’ σετ καθώς το 15-12 και 18-13, με τους Τούρκους με συνεχόμενα μπλοκ να μειώνουν αρχικά σε 18-16 και να ισοφαρίζουν 21-21 με τυχερό άσσο. Επίθεση του Μούχλια και δύο μπλοκ του Μπόνια διαμόρφωαν το 24-21 με τους Τούρκους να στέλνουν το ματς στο τάι μπρέικ με λάθος (25-22).

Στο 5ο σετ η Ελλάδα ξεκίνησε ιδανικά (2-0, 5-2) και έφτασε στο 8-6, αλλά με την αλλαγή γηπέδου πάθαμε ολικό μπλακ άουτ με την Τουρκία να τρέχει σερί 0-7 (8-12 με συνεχόμενα μπλοκ). Η άμεση μείωση του σκορ (10-12) δεν είχε συνέχεια και στο 12-14 ένα νέο μπλοκ των Τούρκων έδωσε οριστικό τέλος στον αγώνα.