Την 7η θέση στους Ευρωπαϊκούς αγώνες της Κρακοβίας κατέκτησε η Εθνική των αδερφών Κεπεσίδου!

H Eθνική ομάδα beach handball γυναικών με τις Μάγδα & Νικολίνα Κεπεσίδου από την Αλεξανδρούπολη στην σύνθεση της, κατέκτησε την 7η θέση στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες της Κρακοβίας.

Στην πρεμιέρα γνώρισε την ήττα από τη Γερμανία με 2-0, χάνοντας στο πρώτο σετ με 25-24 και στο δεύτερο με 28-17.

Στο δεύτερο ματς ηττήθηκε με 2-0 από την Ολλανδία. Το πρώτο σετ το πάλεψε η Ελλάδα και έχασε στις λεπτομέρειες με 24-22 αλλά στο δεύτερο, η κούραση και η απογοήτευση έγειραν τη ζυγαριά στο πλευρό της Ολλανδίας με 30-14.

Την πρώτη τους νίκη τα κορίτσια της Μαρίας Καραντώνη την πέτυχαν απέναντι στην Πορτογαλία επικρατώντας με 2-1 σετ στα σουτ αουτ. Το πρώτο σετ το πήραν εύκολα με 23-12, αλλά στο δεύτερο έχασαν με 15-9.

Στην συνέχεια γνώρισαν την ήττα από την Ισπανία στα shoot out. Η Ελλάδα επικράτησε με 21-19 στο πρώτο σετ, αλλά έχασε το δεύτερο με 17-16 έχοντας μάλιστα ισοφαρίσει σε 16-16, από 16-14. Στα Shoot out τα κορίτσια της Μαρίας Καραντώνη δεν φάνηκαν ψύχραιμα και έδωσαν στην Ισπανία την ευκαιρία να πανηγυρίσει την πρόκριση

Στο τελευταίο παιχνίδι, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε της Πολωνίας με 2-0 (24-18, 21-20) και έτσι κατέκτησε την 7η θέση.