Βήμα παραμονής για τον Άθλο με νίκη επί της Σκύδρας!

Παίζοντας με σοβαρότητα και αντιμετωπίζοντας δυσκολίες μόνο 2ο σετ, ο Άθλος Ορεστιάδας με την υποστήριξη 2.000 φίλων του, πανηγύρισε «καθαρή» νίκη με 3-0 σετ επί του υποβιβασμένου Αριστοτέλη Σκύδρας στο πλαίσιο της 5ης και προτελευταίας αγωνιστικής των Play Out της Volley League.

Η ομάδα του Έβρου έχει πλέον το νου της στο ματς της Δευτέρας ανάμεσα σε Πολίχνη και ΟΦΗ, καθώς σε περίπτωση ήττας των Κρητικών με οποιοδήποτε σκορ, ο Άθλος παραμένει στην κατηγορία. Στην τελευταία αγωνιστική το επόμενο Σάββατο ο Άθλος υποδέχεται την Πολίχνη και η Σκύδρα τον ΟΦΗ.

Στο α’ σετ η ομάδα της Σκύδρας προηγήθηκε 4-7, αλλά μετά την ισοφάριση 7-7 ο Άθλος με πιεστικά σερβίς-άσους από Γκλαντστόουν Τζούνιορ, Κασαμπαλή και αποτελεσματικότητα σε μπλοκ-άμυνα ξέφυγε με double score 16-8. «Δυναμίτης» του Άλμπο «έγραψε» το 19-11 με τον Γιάννη Λάιο στο 22-13 να αντικαθιστά τον Κουβανό μπόμπερ με το νεαρό διαγώνιο Γιάννη Τσολακίδη, δίνοντας χρόνο συμμετοχής, καθώς η ομάδα του Έβρου πήρε εύκολα με 25-15 προβάδισμα στα σετ, 1-0.

Το β’ σετ ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς και εξελίχθηκε σε… θρίλερ! Σε μία υπόδειξη άουτ του διαιτητή Ιωαννίδη στο 3-6 ο Γκένοφ αποβλήθηκε με κίτρινη-κόκκινη κάρτα για το σετ, για διαμαρτυρία. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την ένταση και την νευρικότητα που προκάλεσε η αποβολή του Βούλγαρου άκραίου, διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 15-17. Ο «αντι-Γκένοφ» Γιάννη Ιωαννίδης με εντυπωσιακή pipe έδωσε προβάδισμα για πρώτη φορά στο σετ στον Άθλο 18-17, αλλά στη συνέχεια οι Κουβανοί Φλόρες και Μέντες έδωσαν ξανά κεφάλι στη Σκύδρα με +2, 20-22.

Ο συμπατριώτης τους Άλμπο όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη… Με διαδοχικές επιθέσεις του Κουβανού άσου ο Άθλος έφτασε σε σετ μπολ 24-23 και παρά την φιλότιμη προσπάθεια των φιλοξενούμενων, που «έσβησαν» 5 εβρίτικα σετ μπολ, ο Κουβανός «μπόμπερ» του Άθλου και το εμφατικό μπλοκ του Λίβυου κεντρικού Αλγκούλ, ζευγάρωσαν με 29-27 τα κερδισμένα σετ, 2-0.

Με την ψυχολογία στα ύψη για την ψυχωμένη ανατροπή του προηγούμενου σετ, το γ’ σετ εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο. Με το σερβίς του Ριζόπουλου και καλή λειτουργία στο μπλοκ ο Άθλος ξέφυγε 6-1 των φιλοξενούμενων και με τον Κασαμπαλή από τη γραμμή του σερβίς η διαφορά έφτασε στην ψηλότερη τιμή της, +11, 19-7. Έτσι ο Άθλος με 25-15 έδωσε θριαμβευτικό χαρακτήρα στη νίκη 3-0 σετ και την επιστροφή των γηπεδούχων στις επιτυχίες των πλέι άουτ, όπου με 23β έφτασαν τη διαφορά στο +5 από τον ΟΦΗ (20β) με τους Κρητικούς να έχουν όμως ένα ματς λιγότερο.

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Τζεπκινλής, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Ζηλιασκοπούλου, Πυλούδης, Γραμματεία: Σαρδάνη Χρ.