Προκριματικά Ευρωπαϊκού αγοριών Κ17: Νίκη με ανατροπή στην πρεμιέρα για την Εθνική των Γκοτσίδη και Μούχλια!

Με το δεξί ξεκίνησε την προσπάθειά της για πρόκριση στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος αγοριών Κ17 η Εθνική παμπαίδων με τους Εβρίτες Σταύρο Μούχλια και Χρήστο Γκοτσίδη των Έβρου Σουφλίου καν Εθνικού Αλεξανδρούπολης αντίστοιχα στην σύνθεση της.

Για την 1η αγωνιστική του Ε’ προκριματικού ομίλου που διεξάγεται στο κλειστό της Νεάπολης στην Μυτιλήνη, η Ελλάδα έκανε την ανατροπή και νίκησε με 3-1 σετ το Ισραήλ και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάληψη μία εκ των δύο θέσεων που οδηγούν στα τελικά του Ευρωβόλεϊ αγοριών Κ17.

Η γαλανόλευκη, στο κατάμεστο κλειστό στην Μυτιλήνη ξεκίνησε το παιχνίδι μουδιασμένη και το Ισραήλ το εκμεταλλεύτηκε για να κατακτήσει το πρώτο σετ, ενώ είχε το προβάδισμα και στο δεύτερο αλλά η Εθνική μας ομάδα έκανε την ανατροπή και στην συνέχεια πήρε την καθαρή νίκη.

Στο πρώτο σετ η Εθνική μας ομάδα βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει και έκανε μετά τα μισά την αντεπίθεσή της. Με το σκορ στο 15-21 η Ελλάδα μείωσε σε 20-21 με επίθεση του Μπόνια, αλλά το Ισραήλ έφτασε να έχει δύο ευκαιρίες να τελειώσει το σετ. Ο Μαντελίδης μείωσε σε 23-24 αλλά οι Ισραηλινοί στην επόμενη φάση τελείωσαν την επίθεση για το 23-25.

Την ανατροπή από 10-17 έκανε η γαλανόλευκη στο δεύτερο σετ. Με σέρβερ τον Μπόνια η Εθνική μας έτρεξε σερί 9-0 για το 19-17, όμως το Ισραήλ αντέδρασε και το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τρεις ευκαιρίες για το 0-2 (23-24, 24-25, 26-27) αλλά οι παίκτες του Ρουσάκη τα έσβηναν και στο φινάλε με επίθεση του Κουβαρά και δύο μπλοκ από Αναγνωστάκη, Κουβαρά το σετ έληξε με 29-27 για το 1-1.

Με την ψυχολογία πλέον με το μέρος της, η Εθνική παμπαίδων προηγήθηκε με 4-1 στο τρίτο σετ με άσσο του Μούχλια, με τον εβρίτη διεθνή ακραίο να έχει 3 άσσους στο σετ. Με μπλοκ του Λεϊλεκτσόγλου διαμορφώθηκε το 25-19 για το 2-1 σετ της Ελλάδας.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα στο τέταρτο σετ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο από νωρίς απέκτησε διαφορά ασφαλεάις (7-2). Με δύο συνεχόμενους πόντους από τον Μπόνια (μπλοκ και επίθεση) το σκορ έγινε 18-13, για να διαμορφώσει λίγο αργότερα ο Λεϊλεκτσόγλου το 25-22 για το τελικό 3-1 σετ.

Επόμενος αντίπαλος για την Ελλάδα είναι η Ολλανδία το βράδυ του Σαββάτου (22/04, 20.00), η οποία στην πρεμιέρα του ομίλου επικράτησε μετά από ένα κλειστό παιχνίδι με 3-1 σετ της Τσεχίας.