Πρώτη ήττα στα play out για τον Άθλο Ορεστιάδας

Tην πρώτη του ήττα στα πλέι άουτ της Volleyleague γνώρισε στην Πολίχνη o Άθλος Ορεστιάδας, που έχασε με 3-1 σετ (25-19, 22-25, 25-19, 25-19) για την 3η αγωνιστική της σειράς και παρέμεινε στους 20 βαθμούς.

Πλέον το επόμενο παιχνίδι στο Ηράκλειο με τον ΟΦΗ, που μείωσε τη διαφορά σήμερα στους 5 βαθμούς, έχει το χαρακτήρα «τελικού».

Στο κλειστο «Αλέξανδρος Νικολαϊδης της Πολίχνης η ομάδα του Έβρου αν και βρέθηκε πίσω με 1-0 ισοφάρισε σε 1-1, αλλά στα δύο τελευταία σετ, προδομένη από τα πολλά της λάθη, βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ τους αντιπάλους της, οι οποίοι εξασφάλισαν μετά το 20 μία σημαντική διαφορά και με την 4η νίκη τους σε ισάριθμα φετινά παιχνίδια με τον Άθλο, πανηγύρισαν και μαθηματικά την παραμονή τους.

Στο 1ο σετ ο Πήγασος με σερί 4-0 ξέφυγε 9-5 και σε όλο το σετ κράτησε τη διαφορά η οποία μάλιστα μεγάλωσε (17-12) όταν ο Μίλης πήρε άσσο. Ο Άθλος μείωσε με τους Άλμπο, Ριζόπουλο στο 23-19 αλλά η επίθεση του Μαυροβουνιώτη και η κόντρα επίθεση (μπλοκ άουτ) του Μιτ στον Γκλαντστόουν έκανε το 25-19 και το 1-0.

Στο 2ο σετ μετά το 6-6 που έγινε με δύο συνεχόμενους πόντους του Μαυροβουνιώτη, ο Άθλος έκανε σερί 5-0 χάρις το εξαιρετικό σερβίς του Κασαμπαλή που πήρε δύο άσσους και έδωσε την ευκαιρία στον Αλγκούλ να πάρει δύο ωραίους προσωπικούς πόντους για το 11-6. Ο Πήγασος στο 7-12 απάντησε με δικό του σερί 5-0 χάρις τον εξαιρετικό Μαυροβουνιώτη που τα έκανε όλα μόνος του. Πήρε δύο άσσους και δύο κόντρα επιθέσεις και μαζί με ένα λάθος του Άθλου έγινε το 12-12. Ακολούθησε ράλι 18-18 αλλά ο Μιτ έκανε λάθος, ο Γκλαντστόουν πήρε άσσο και άνοιξε σερί 4-0 για το 23-19. Κάπως έτσι ο Άθλος με τον Αλγκούλ έκανε το 25-21 και το 1-1 σετ.

Το 3ο σετ ήταν… ρώσικη ρουλέτα από το σερβίς με τις δύο ομάδες να «πυροβολούν» από τα 9 μέτρα. Ο Άλμπο με δύο άσσους ισοφάρισε 13-13 αλλά ο Πήγασος απάντησε με το μπλοκ και με τα λάθη του Άθλου προσπέρασε 17-14. Ο Κανέλλος πήρε δύο καθοριστικούς πόντους ενώ ο Άθλος έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +5 (21-16) για τον Πήγασο. Το σετ έκλεισε 25-19 με επίθεση του Μίλη.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε ο Πήγασος στο 4ο σετ με προβάδισμα 4-0. Η υποδοχή του Άθλου ήταν προβοληματική αλλά το σερβίς του Ριζόπουλου έφερε το σετ στα ίσια 6-6, ενώ στο 8-8 το χαμένο σερβίς του Άλμπο και δύο άσσοι του Αρμενάκη έφεραν σερί 4-0 για το 12-8. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας καθώς ο Άθλος δεν απάντησε ποτέ, η διαφορά συντηρήθηκε και ο αγώνας έκέισε με άσσο του Κανέλλου για το 25-19.

Διαιτητές: Παπακοσμάς, Γεωργιάδης Εμμ., Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδης, Γραμματεία: Χατζηγεωργίου.