Photos: Με τριάρα στον τελικό της Περιφέρειας ΑΜ-Θ οι μαθητές του 2ου ΓΕΛ Ξάνθης!

Με νίκη 3-0 επί του 1ου ΕΠΑΛ Δράμας πήρε πανηγυρική πρόκριση στον τελικό της Περιφέρειας ΑΜ-Θ η ομάδα του 2ου ΓΕΛ Ξάνθης.

Οι πρωταθλητές Ξάνθης όντας καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα από τους αντιπάλους τους έχοντας πολλές καλές ευκαιρίες ειδικά στο πρώτο μέρος κατάφεραν με πιο ουσιαστική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο να σκοράρουν τρία τέρματα και να πάρουν πανηγυρικά την πρόκριση για τον τελικό της Περιφέρειας. Οι μαθητές του Ηλία Καραλίδη προηγήθηκαν στο 47′ με ωραίο τελείωμα του Χρήστου Τυριάκη, ενώ στο 60′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Σιδηρά ο Σαλή Μαλκότς με σουτ εντός περιοχής έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 70′ ο Σακήρ Καδή με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ

Πλέον η ομάδα της Ξάνθης θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της απο τις διασταυρώσεις των αγώνων Καβάλας – Ροδόπη και εν συνεχεία τον αγώνα με τον Έβρο απ’ όπου και θα προκύψει ο αντίπαλος της στον τελικό που θα γίνει στην Ξάνθη

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων της τραγωδίας στα Τέμπη. Τον αγώνα διεύθυνε ο Κωνσταντίνος Κοντογιάννης με βοηθούς τους Βασίλη Τζελέπη και Γιάννη Τσεγγελίδη)

2ο ΓΕΛ ΞΑΝΘΗΣ(Ηλ. Καραλίδης): Πιτσόλης, Γουναρίδης, Καρά Χασάν, Καδή, Κατσούλης(60′ Αμπατζής), Μαλκότς(62′ Δεμήρ), Τυριάκης, Λιαπάκης, Σιδηράς, Τσαπατώλης(65′ Καλαϊτζόγλου), Μπουτζικούδης,

1ο ΕΠΑΛ ΔΡΑΜΑΣ: Τσαγγαλίδης, Μερτζανάκης, Κερεμίδης, Σωτηριάδης, Σαχανίδης(55′ Μυλωνάς), Κιόρογλου(55′ Βοσκοπούλλι), Μπιαζάκης, Κεσίδης, Κοντογιάννης Σ., Κοντογιάννης Γ.(40′ Στρατηγέλης), Κάππας(40′ Σέγκος)