Εντός έδρας ήττα από τους Μαχητές για τον Λεύκιππο Ξάνθης που πλήρωσε το “black out” στο φινάλε του αγώνα!

Αν και στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο Λεύκιππος Ξάνθης στάθηκε εξαιρετικά στο ντέρμπι με τους Μαχητές Πειραματικού Πεύκων ένα πολύ κακό τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να στερήσει απο τους ξανθιώτες ένα σημαντικό αποτέλεσμα με την ομάδα των Μαχητών να φεύγει νικήτρια με τρομερή ανατροπή.

Η ομάδα της Ξάνθης ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο μέρος που επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της, παρουσιάστηκε σταθερή στο τρίτο αλλά πολύ άστοχη στο τέταρτο δεκάλεπτο και σε συνάρτηση με την αντίδραση των φιλοξενούμενων που με επί μέρους σκορ 13-4(!) κατάφεραν να πετύχουν μεγάλη ανατροπή και να πάρουν εντυπωσιακή νίκη στην Ξάνθη επί του Λεύκιππου που έχασε μεγάλη ευκαιρία να εδραιωθεί ακόμα περισσότερο στις πρώτες θέσεις γνωρίζοντας την δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Παπαγερίδης-Ντόγκας-Χατζηχαρίσης

Δεκάλεπτα: 19-11, 37-29, 51-46, 55-59

Λεύκιππος Ξάνθης (Παπαδόπουλος): Καντά 21(2), Παλλάκης 9(1), Κατσαμούρης, Δεληγιαννίδης, Μαλανδρής 9(3), Μπουτσακτσή 5, Παπαδόπουλος, Βερτζαμάνης, Χρήστου 7, Μακαρατζής 4, Τσίλογλου.

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (Αστεριάδης): Γεωργίου 10, Τσιμερίκας, Παπασάβογλου 5(1), Χαραλαμπίδης 10(2), Κιγμέτογλου 16, Ματενίδης 5, Στεφανίδης 9(1), Βαϊντερλής, Αστεριάδης 4.