Σπουδαία νίκη επί του Αριστοτέλη Σκύδρας για τον Άθλο Ορεστιάδας!

Επέστρεψε στις νίκες ο Άθλος Ορεστιάδας σημειώνοντας την πρώτη του για το 2023. Η ομάδα του Έβρου επικράτησε 3-0 σετ του ανταγωνιστή για την παραμονή στη Volley League Αριστοτέλη Σκύδρας, τον οποίο και άφησε 8 βαθμούς πίσω.

Με την λήξη της αναμέτρησης, οι παίκτες του Άθλου έγιναν μια αγκαλιά και πετούσαν στον αέρα τον προπονητή τους Θοδωρή Χουσίδη όπως βλέπετε παραπάνω.

Παρουσία των ενθουσιωδών φίλων του στις κερκίδες ο Άθλος Ορεστιάδας με επιθέσεις από το κέντρο και χαμένα σέρβις των αντιπάλων του προηγήθηκε 10-8 με άσο του Αλγκούλ στο 1ο σετ. Νέος άσος του Γκλάντστόουν Τζούνιορ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +3, 14-11 και με τους αθλητές του Τεό Χουσίδη να προσφέρουν θέαμα υψηλού επιπέδου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 20-14 με πόντους του Γκένοφ. Έχοντας επιβάλλει πλέον το ρυθμό της η ομάδα της Θράκης, σαν σε προπόνηση, έφτασε στην κατάκτηση του α’ σετ με 25-17από μπλοκ άουτ του Ριζόπουλου.

Στο β’ σετ ο Αριστοτέλης προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς 2-3, αλλά στη συνέχεια ο Άθλος με τον Βραζιλιάνο Ντε Πρα να δηλώνει δυναμικά παρών και αποτελεσματικό μπλοκ «πήρε κεφάλι» με 11-6 και 14-7. Με την ομάδα του Έβρου να κυριαρχεί απόλυτα σε όλους τους τομείς και το σκορ να παίρνει εντυπωσιακές διαστάσεις 19-11, ο Άθλος χαλάρωσε. Οι φιλοξενούμενοι με το καλό σερβίς του Ντουντούδη και ένα επιμέρους σερί 0-5 «ροκάνισαν» τη διαφορά» σε 23-21, αλλά με επίθεση Ντε Πρα και άσο του «Ρίμπο» η ομάδα μας ζευγάρωσε με 25-21 μέσα σε αποθέωση τα κερδισμένα της σετ, 2-0.

Καλό ξεκίνημα για τον Άθλο και στο γ’ σετ, 5-1, με την ομάδα της Ορεστιάδας να μπαίνει αποφασισμένη να «καθαρίσει» το ματς. Με… ξεκούραστους πόντους από αλλεπάλληλα λάθη της ομάδας Σκύδρας, ο Άθλος ξέφυγε με 8-4, αλλά στη συνέχεια ο Αριστοτέλης μείωσε σε 10-9, από δικά μας λάθη. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν αυτή την αδράνεια του Άθλου, αλλά σταδιακά οι αθλητές του Χουσίδη, ανέβαζαν ρυθμό και με το καλό σερβίς του αρχηγού Ριζόπουλου ξέφυγαν και πάλι 13-9. Με πολύ καλό μοίρασμα παιχνιδιού του Κασαμπαλή, άσους του Γκλάντστόουν Τζούνιορ 20-14.

Το σετ μπολ, 24-18 “σημαδεύτηκε” από τον τραυματισμό του άτυχου άσου της Σκύδρας, Σδραυκάκη, ο οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος υπό το ιπποτικό χειροκρότημα των φιλάθλων του Άθλου, οι οποίοι στην επόμενη φάση, 25-19 αποθέωσαν όρθιοι με το πιο ζεστό τους χειροκρότημα την ομάδα τους, για την επιστροφή της στις επιτυχίες και την πολύτιμη νίκη επί των φιλοξενούμενων με 3-0.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Αβραμίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Πιλούδης, Μέκιος, Γραμματεία: Σαρδάνη.