Ανατροπή δεδομένων στην βαθμολογία της Γ’ ΕΠΣ Ξάνθης έφερε η ένσταση του Ορφέα που έγινε δεκτή!

Σημαντική διαφοροποίηση έφερε στην βαθμολογία της Γ’ κατηγορίας της ΕΠΣ Ξάνθης η ένσταση που κατέθεσε ο Ορφέας Ξάνθης για την έκβαση του αγώνα της Β’ ομάδας του με την Ασπίδα Ξάνθης Β’ για αντικανονική συμμετοχή παίκτη.

Κι αυτό καθώς μετά την απόφαση της Πειθαρχικής Επιτροπής της ΕΠΣ Ξάνθης η νίκη της Ασπίδας με 5-0 ακυρώνεται και το ματς κατοχυρώνεται με 3-0 άνευ αγώνα υπέρ του Ορφέα ενώ η ομάδα της Ασπίδας δέχτηκε και αφαίρεση τριών βαθμών. Ο λόγος ήταν πως ο παίκτης της είχε αγωνιστεί έστω και λίγα λεπτά στο Σαββατιάτικο ματς της πρώτης ομάδας του συλλόγου, είχε μπει ως αλλαγή στο τελευταίο δεκάλεπτο, και έτσι κρίθηκε παράνομη η συμμετοχή του στο Κυριακάτικο ματς της Β’ ομάδας.

Έτσι μετά και την απόφαση της Πειθαρχικής η Ασπίδα που χάνει ουσιαστικά 6 βαθμούς πλέον έχει 4 βαθμούς ενώ ο Ορφέας με τους 3 βαθμούς που κέρδισε έμεινε μόνος δεύτερος στην βαθμολογία με 13 βαθμούς

**Ο Νέστος Κύρνου έχει δύο μηδενισμούς

*** Η Ασπίδα Ξάνθης έχει έναν μηδενισμό χάνοντας με 0-3 άνευ αγώνα το ματς με τον Ορφέα Ξάνθης και αφαίρεση τριών βαθμών