Αποχαιρέτησε το 2022 με ήττα από τον Μίλωνα ο Άθλος Ορεστιάδας

Με εντός έδρας ήττα από τον Μίλωνα αποχαιρέτησε το 2022 ο Άθλος Ορεστιάδας. Οι Εβρίτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ισοφάρισαν σε 1-1 αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι από το ματς.

Σε αγωνιστικό επίπεδο η εικόνα που παρουσίασε η ομάδα του Ηλία Κρεούζη δεν ήταν καλή, η υποδοχή δεν άντεξε στο τακτικό και πιεστικό σερβίς των φιλοξενούμενων, οι οποίοι με εξαίρεση το β σετ, τα πήγαν εξαιρετικά σε μπλοκ-άμυνα και είχαν αποτελεσματικότητα στην επίθεση με τον πολύπειρο Γιορντάνοφ να τελειώνει τις μπάλες.

Ο Μίλωνας μπήκε δυνατά στο ματς και εκμεταλλευόμενος τα λάθη και τα χαμένα σερβίς των αθλητών του Ηλία Κρεούζη έφτασε μετά το 4-7 σε νταμπλ σκορ 6-12 με τον Γιορντάνοφ. Από την επίθεση του Γκένοφ, πίσω από τα 3 μέτρα, ο Άθλος μείωσε σε 12-8 και στη συνέχεια με σερί πόντων από το καλό σερβίς του Ριζόπουλου και άσο του αρχηγού, η ομάδα του Έβρου «ψαλίδισε» τη διαφορά στους δύο πόντους 11-13. Τα προβλήματα όμως στην εβρίτικη υποδοχή δεν τα άφησε ανεκμετάλλευτα η ομάδα της Νέας Σμύρνης, που ξέφυγε με 12-17 με άσο του Μπράιαν. Από το σερί του Κουβανού η διαφορά ανέβηκε στο 13-23 για να φτάσει ο Μίλωνας με 15-25 από μπλοκ του Ανδρεάδη σε Ντε Πρα στην κατάκτηση του σετ, 0-1.

Στο β’ σετ ο Άθλος βελτιωμένος σε σερβις και υποδοχή κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα 6-5 με άσο του Ντε Πρα , ενώ με νέα επίθεση του Βραζιλιάνου διαγώνιου το σκορ έγινε 13-10. Ο Μίλωνας με τον Εφραιμίδη ισοφάρισε από κόντρα επίθεση 14-14, αλλά στη συνέχεια ο Άθλος με πρωταγωνιστή τον Γκένοφ έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα του με 18-16. Μπλοκ των φιλοξενούμενων στον Βούλγαρο ακραίο μας μείωσε στον πόντο, αλλά στη συνέχεια ο Γκένοφ έκανε το 22-20. Ο Γκλάντστόουν με δύο σερί πόντους από μπλοκ και επίθεση έφερε το ‘α σετ μπολ για την θρακιώτικη ομάδα, που ισοφάρισε με 25-21, από πλασέ του Ντε Πρα σε 1-1 τα σετ.

Στο γ’ σετ ο Μίλωνας και πάλι προηγήθηκε με 2-5 και με το καλό σερβίς του Γιορντάνοφ σε 5-9 με μπλοκ αόυτ του Μολίνα. Με τη βοήθεια του video chek και άσο του Γκένοφ ο Άθλος έφερε το σκορ στα ίσα, 9-9. Από μπαράζ χαμένων σερβίς και αποτελεσματικό τελείωμα του Γιορντάνοφ οι Νεοσμυρνιώτες ξέφυγαν με 13-18. Ο Γκένοφ με κόντρα επίθεση μείωσε σε 16-18, αλλά με καλοστημένο μπλοκ των αντιπάλων και επίθεση του Ριζόπουλου στην αντένα, η ομάδα του Ψάρρα ανέβασε τη διαφορά στο 16-22 για να ζευγαρώσει τα κερδισμενα της σετ, 1-2 με 20-25.

Στο δ’ σετ με την αθηναϊκή ομάδα να κρατά σε υψηλά επίπεδα υποδοχή και σερβίς πήρε προβάδισμα από νωρίς με το Γιορντάνοφ 2-6 και έχοντας επιβάλλει το ρυθμό του ανέβασε τη διαφορά σε 6-11. Από το 9-12 με ένα σερί και καλο σερβίς του Εφραιμίδη ο Μίλωνας έφτασε στο 9-14. Τα καλά σερβίς του Ριζόπουλου και η επίθεση του Γκένοφ μείωσαν τη διαφορά σε 12-15. Με τους φιλοξενούμενους να έχει σωστή και γρήγορη ανάπτυξη, δημιούργησε προβλήματα στο φιλέ και η αθηναϊκή ομάδα ξέφυγε 15-21 με μπλοκ άουτ του Γιορντάνοφ. Ο Άθλος με εύκολο πέρασμα του Αλγκούλ μείωσε σε 18-22 για να φτάσει παρά την προσπάθεια του Άθλου, ο Μίλωνας με άσο του Γιορντάνοφ με 20-25 στη δίκαιη νίκη 1-3 σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση του Άθλου, που θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τη διακοπή, λόγω εορτών, της Volleyleague είναι με το νέο χρόνο, στις 7/1/2023 η εντός έδρας αναμέτρηση της πρεμιέρας του Β’ γύρου με τον Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαλκανιώτης, Ζηλιασκοπούλου, Γραμματεία: Σαρδάνη.