Πάλεψε αλλά ηττήθηκε στα…σημεία από τον δυνατό Πανσερραϊκό η Ασπίδα Ξάνθης!

Μεγάλη μάχη έδωσαν τα κορίτσια της Ασπίδας Ξάνθης κόντρα στον δυνατό και τρίτο της βαθμολογίας Πανσερραϊκό μην καταφέρνοντας ωστόσο να αποφύγουν την ήττα με 40-52 στην αναμέτρηση που έγινε στο “Χριστίνα Χριστοδούλου” του Ευμοίρου Ξάνθης και ήταν το τελευταίο για το 2022 για τις δύο ομάδες.

Η ομάδα των Σερρών μπήκε πιο δυνατά στο ματς και έχοντας καλή παρουσία κυρίως αμυντικά περιόρισαν την ομάδα της Ξάνθης που σκόραρε μόλις 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, σε αντίθεση με το δεύτερο που τα κορίτσια της Ασπίδας έβγαλαν αντίδραση και με επί μέρους 13-10 κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στο -4(22-26) που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα κορίτσια του Νεδίμ Καρά Αχμέτ έβγαλαν μεγάλη ενέργεια στο παρκέ και με επί μέρους 14-8 κατάφεραν την ολική ανατροπή για το 36-34. Όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο η πιο έμπειρη ομάδα των Σερρών κατάφερε να αντιδράσει και με επιθετική ευστοχία αλλά και τρομερή δύναμη στην άμυνα κατάφεραν με επί μέρους 18-4 έφτασαν στο τελικό 52-40

Διαιτητές: Ντόντης-Μιχέλης

Δεκάλεπτα: 9-16, 22-26, 36-34, 40-52

Ασπίδα Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Τονικίδου 2 , Καραλίδου Σ. 17, Μπουτσούκη 12(4), Χατζηαντωνίου , Πετρίδου , Συμεωνίδη , Καραλίδου Β. , Τασελαρίδου 9, Χαλκίδου.

Πανσερραϊκός (Ρούλης):  Χωλοπούλου Σ. 7 , Μαραγκού 12, Μπακιρτζίδου 14 , Τζιαμπάζη 5(1) , Θανοπούλου 9(1), Σπάιτς 5, Γκατζιώλη , Βαρούτη , Γκέγκα , Μαμούδη