Στην παράταση η πρόκριση της Γενισέας, στην Β΄ φάση του Κυπέλλου και οι Άρης Πετεινού & Φίλιππος Δροσερού

Με το μεγάλο ματς της Α’ φάσης να κρίνεται στην παράταση και πιο συγκεκριμένα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κώστα Ξαντινίδη στο 110′ και την Ελπίδα Γενισέας να προκρίνεται επί της Αναγέννησης άνοιξε η αυλαία της Α’ φάσης του Κυπέλλου ΕΠΣ Ξάνθης,

Στα έτερα δύο ματς ο Άρης Πετεινού αν και βρέθηκε να χάνει με 0-1 στο ημίχρονο έκανε εντυπωσιακή ανατροπή στην επανάληψη και κέρδισε με 5-1 τον Παύλο Μελά, ενώ ο Φίλιππος Δροσερού προκρίθηκε με νίκη 1-0 μέσα στο Σέλινο. Την Κυριακή(18/11) έχουμε συνέχεια με ακόμα 3 ματς ενώ η αυλαία θα πέσει στις 11 Ιανουαρίου 2023 με ακόμα 3 ματς. Θυμίζουμε πως άνευ αγώνα έχουν προκριθεί στην Β’ φάση και οι Άρης Αβάτου, Ορφέας Ξάνθης και Απόλλωνας Διομήδειας

Αναλυτικά:

Άτλας Σελίνου – Φίλιππος Δροσερού  0-1 (Ξιμιτίδης)

Αναγέννηση Θαλασσιάς – Ελπίδα Γενισέας 2-3 (Ορφανίδης (2) – Γκασιμπαγιαζίδης, Τσέκος, Ξαντινίδης)

Άρης Πετεινού – Π. Μελάς Κουτσού   5-1(Τουρατζίδης (2),  Χριστοφορίδης, Φλώρος(2) – Γκασπαριάν)

Κυριακή 18 Δεκεμβρίου και ώρα 14:30

Γήπεδο Κιμμερίων: ΑΟ Κότινο – Ασπίδα Πηγαδίων   (Παπαδόπουλος Χ., Παπαδόπουλος Δ., Ιωαννίδης)

Γήπεδο Νεάπολης: Απόλλων Ξάνθης – ΑΠΟΞ   Αναβλήθηκε και θα γίνει 11/1/2023

Γήπεδο Μάνδρας: Ερμής Μάνδρας – Ηρακλής Ν. Ζυγού   (Ουζουνίδης, Τόσκας, Οτουζμπίρ)

Γήπεδο Λευκόπετρας: Κεραυνός Λευκόπετρας – Ατρόμητος Χρύσας   (Γκαϊτατζής, Κοτινούδης, Πασχαλίδης)