Έχασε στα σημεία το ντέρμπι κορυφής με Μακεδονικό ο Λεύκιππος Ξάνθης!

Δεν τα κατάφερε ο Λεύκιππος Ξάνθης που αν και πάλεψε γνώρισε την πρώτη ήττα επί ημερών Δημήτρη Παπαδόπουλου στον πάγκο, χάνοντας με 55-48 στην Θεσσαλονίκη από τον Μακεδονικό που με αυτή τη νίκη διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας

Το ξανθιώτικο σύνολο κατάφερε να έχει το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με τις δύο ομάδες όμως να παρουσιάζονται αρκετά άστοχες έχοντας και το άγχος για την νίκη σε αυτό το σημαντικό ντέρμπι κορυφής, με τους γηπεδούχους έχοντας και την υποστήριξη των φίλων τους να καταφέρνουν την ανατροπή και να πάνε στα αποδυτήρια με +2(23-21).

Ένα προβάδισμα που κατάφεραν να διευρύνουν στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς στο πρώτο 4λεπτο έτρεχαν σερί 11-0  με τους ξανθιώτες να προσπαθούν να αντιδράσουν και με επί μέρους 10-17 στο υπόλοιπο κομμάτι έκλεισαν την περίοδο πίσω στο σκορ με 43-38. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Ξάνθης πάλεψε όσο μπορούσε κατάφερε να μειώσει στο καλάθι όμως ένα κομβικό τρίποντο του  Γιάννη Φλιάτη επανέφερε την διαφορά στο +5 και τους “πράσινους” με καλή διαχείριση στο φινάλε να φτάνουν στη νίκη με 55-48 επί του Λεύκιππου

Διαιτητές: Κατωτικίδης-Τσιαπλής-Νέδογλου

Δεκάλεπτα: 12-13, 23-21(ημίχρονο), 43-38, 55-48(τελικό αποτέλεσμα)

Μακεδονικός (Γεροφώτης-Φωτιάδης): Αμπαράς 9(1), Παπασάβογλου Αρ., Στρυβάκης, Τραπεζάνογλου, Γαλανίδης 6(1), Χατζημιχαηλίδης 10(2), Φλιάτης Ι. 3(1), Φλιάτης Γ. 14,  Κόκκιος 2, Τσακαλέρης 11.

Λεύκιππος Ξάνθης (Παπαδόπουλος-Ρετζέπης): Γιοβάνοβιτς 5(1), Παλλάκης 7, Μακαρατζής 3(1), Δεληγιάννης, Τσίλογλου, Κατσαμούρης 6, Ευσταθιάδης 6,  Μπουτσακτσή 4, Μαλανδρής, Χρήστου 17(1).