Η Νίκη νικήτρια στο ντέρμπι της Αλεξανδρούπολης με Φοίνικα

Με 3-0 σετ του συμπολίτη Φοίνικα επικράτησε η Νίκη Αλεξανδρούπολης στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής στον Βόρειο όμιλο της Α2 γυναικών.

Η Νίκη ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και με την πίεση στο σερβίς επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά τις δύο συνεχόμενες ήττες που είχε. Από την άλλη ο Φοίνικας γνώρισε την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα καθώς είχε σημειώσει 5 νίκες σε ισάριθμα ματς.

Στο 1ο σετ η Νίκη κυριάρχησε και ενώ ο Φοίνικας προηγήθηκε με 9-7, τελικά η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη επικράτησε 25-13.

Στο 2ο ο Φοίνικας προηγήθηκε 4-1, αλλά η Νίκη πέρασε μπροστά με 9-5. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 12-12, αλλά εκεί η Νίκη πάτησε γκάζι και έφτασε στο 17-12 σε ένα διάστημα του αγώνα που δούλεψε εξαιρετικά και το μπλοκ. Η Νίκη προηγήθηκε με 19-15, αλλά με συνεχόμενους άσσους ο Φοίνικας πέρασε μείωσε σε 19-18 και πέρασε μπροστά με 20-19. Στο σημείο αυτό η Νίκη έβγαλε αντίδραση και οι ομάδες έφτασαν στο ισόπαλο 21-21. Εκεί με δύο επιθέσεις της Κεσεσίδου πέρασε μπροστά με 23-21, αλλά τα κορίτσια του Δημήτρη Τσουλκανάκη ισοφάρισαν σε 23-23 με δύο μπλοκ. Με ακόμα έναν πόντο από την Κεσεσίδου η Νίκη πέρασε μπροστά, ο Φοίνικας ισοφάρισε, αλλά με Χατζηνικολάου σε φάση διαρκείας η Νίκη έκανε το 25-24 και στην συνέχεια πήρε το σετ με 26-24 κάνοντας το 2-0.

Στο 3ο σετ η Νίκη προηγήθηκε με 4-2, 8-7 και 10-7, αλλά υπέπεσε σε λάθη και ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 10-10 με εξαιρετικές προσπάθειες από Molla και Παπαβασιλείου. Η Νίκη όμως ξέφυγε στο σκορ και έφτασε να προηγείται με 20-14, 23-15 και 24-17, παίρνοντας τελικά το σετ και το ματς με 25-19 με την πολύπειρη Χατζηνικολάου να πετυχαίνει τον τελευταίο πόντο.

Σε εξαιρετική μέρα για τη Νίκη η Μυρτώ Προφάντη που ξεχώρισε.

Τα σετ: 25-13, 26-24, 25-19.

Νίκη Αλεξανδρούπολης (Σάκης Μουστακίδης): Κεσεσίδου, Καράμπαλη, Χατζηνικολάου, Μπαρή, Προφάντη, Καραμιχάλη, λ- Πασπαλά (Καράτζαλη, Τσακιργιάννη Ι.).

Φοίνικας Αλεξανδρούπολης (Δημήτρης Τσουλακανάκης): Οικονομίδου, Molla, Μάρκουλη, Αρχιμανδρίτη, Ζάικου, Διαμάντη, λ- Κοντογιάννογλου (Παπαβασιλείου, Ανδρεάδη, Μήτσικα, Βούλγαρη).