Β’ Εθνική: Επιβλητικός Λεύκιππος Ξάνθης πήρε την τρίτη σερί νίκη και εδραιώθηκε στις πρώτες θέσεις!

Την τρίτη διαδοχική του νίκη πέτυχε ο Λεύκιππος Ξάνθης που έχοντας εξαιρετική εμφάνιση κέρδισε με 78-63 την Ευκαρπία και με νίκες 5-2 διατηρήθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας

Η ομάδα του Δημήτρη Παπαδόπουλου όντας καλύτερη από την αρχή του αγώνα κατάφερε να έχει τα ηνία της συνάντησης σε όλη την διάρκεια και ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο να ανεβάσει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Έχοντας το δυνατό χάντικαπ από το πρώτο μέρος συνέχισε σε υψηλούς ρυθμούς και στο τρίτο δεκάλεπτο ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά, και παρά την χαλαρότητα στο τελευταίο κομμάτι του ματς δεν κινδύνεψε καθόλου και έφτασε σε άνετη νίκη.

Τοπ σκόρερ για τους ξανθιώτες ήταν οι Χρήστο, Κατσαμούρης και Μακαρατζής ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Κριστίκας. Την επόμενη αγωνιστική ο Λεύκιππος κάνει το ρεπό του και στις 3 Δεκεμβρίου πάει στην Θεσσαλονίκη για το ντέρμπι κορυφής με Μακεδονικό

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 38-25(ημίχρονο), 61-43, 78-63(τελικό αποτέλεσμα)

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ(Παπαδόπουλος): Μακαρατζής  16, Δεληγιάννης, Τσίλογλου 3, Κατσαμούρης  16, Χρήστου 17, Ευσταθιάδης 8, Μπουτσακτή 2, Μαλανδρής, Κάλτσος, Τζίμης 5, Γιοβάνοβιτς  7, Παλλάκης 4

ΕΥΚΑΡΠΙΑ: Βογιατζής 2, Μουρατίδης 7, Κριτσίκας 16, Κόκκινος 10, Παπουτσής 1, Καπλάνης, Βάνης 7, Παγώνης 3, Μπαδής 4, Τσίγκας 11, Μούμογλου 2, Τζήμας