Photos: Είχε ουσία και κέρδισε Νέστο στην πρεμιέρα ο Ορφέας Ξάνθης!

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην φετινή Γ’ Εθνική ο Ορφέας Ξάνθης που αν και δυσκολεύτηκε στο γήπεδο ΑΟΞ έκαμψε την αντίσταση του Νέστου Χρυσούπολης και άνοιξε την αυλαία με τρίποντο.

Η ομάδα της Χρυσούπολης προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους ξανθιώτες μπαίνοντας πολύ δυνατά και έχοντας τον πλήρη έλεγχο του αγώνα στα πρώτα 15′ λεπτά, δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις χωρίς πάντως να μπορέσουν να δημιουργήσουν προβλήματα στον Γεωργούση και την ομάδα του Ορφέα που μετά τα πρώτα λεπτά άρχισε να ισορροπεί το ματς

Ένα ματς που είχε αρκετή ένταση και ουκ ολίγες διακοπές για τραυματισμούς μετά απο δυνατά μαρκαρίσματα. Μάλιστα στο 25′ σημειώθηκε μια πολύ περίεργη φάση καθώς μετά από γέμισμα στην περιοχή του Νέστου ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος μπλόκαρε την μπάλα στον αέρα  όμως εκνευρισμένος καθώς θεώρησε ότι του έκανε φάουλ ο Κουκουρίγκος απώθησε βίαια τον επιθετικό του Ορφέα, με τον Κομοτηναίο ρέφερι που ήταν κοντά στην φάση να καταλογίζει πέναλτι προκαλώντας τις αντιδράσεις των φιλοξενούμενων και τα πανηγύρια των φίλων του Ορφέα, την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Κουκουρίγκος που πλάσαρε στην δεξιά γωνία όμως ο υψηλώσομος κίπερ του Νέστου έπεσε σωστά και κράτησε το μηδέν

Στο 32′ μετά από υπέροχη ενέργεια του Θόδωρου Τορομανίδη που απέφυγε δύο αντιπάλους του και πάσαρε στον κατάλληλο χρόνο ο Θανάσης Ιωαννίδης με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νέστου κάνοντας το 1-0 για τον Ορφέα.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και στο 48′ ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κριεζή στον Μενίκου, όμως ο ρέφερι που ήταν κοντά στη φάση έδειξε “παίζεται”, ενώ στο 50′ το μακρινό σουτ του Τσάκωνα έδιωξε σε κόρνερ ο Γεωργούσης με τον κίπερ του Ορφέα να μπλοκάρει σταθερά και το σουτ του Σκαθαρούδη στο 53′. Η απάντηση του Ορφέα ήταν άμεση και στο 54′ ο Παπαδόπουλος γλύτωσε την ομάδα του από δεύτερο γκολ αποκρούοντας με τα πόδια το πλασέ του Τορομανίδη

Μετά το εκρηκτικό πρώτο τέταρτο το ματς απέκτησε μια άγρια ομορφιά με την μπάλα να παίζεται πάνω-κάτω με τους γηπεδούχους να ψάχνουν το δεύτερο γκολ που θα “κλείδωνε” τη νίκη και οι φιλοξενούμενοι την ισοφάριση. Για να δούμε όμως μεγάλες στιγμές έπρεπε να φτάσουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να ζητούν νέο πέναλτι στο 80′ για χέρι του Κριεζή σε σουτ του Βρεττού με τον Κομοτηναίο ρέφερι που είχε καθαρό οπτικό πεδίο να δίνει κόρνερ θεωρώντας πως η μπάλα βρήκε στο σώμα του ξανθιώτη αμυντικού. Στο 83′ ο Ορφέας άγγιξε το δεύτερο γκολ με το σουτ του Κουκουρίγκου να περνά πάνω από τα δοκάρια των φιλοξενούμενων ενώ ίδια κατάληξη είχε και το δυνατό σουτ του Πασχαλάκη.

Ενώ ο Γεωργούσης ήταν απόλυτα καθοριστικός για τη νίκη του Ορφέα προλαβαίνοντας στο 88′ τον Μπλέτσα, ενώ στο 93′ έκανε διπλή μεγάλη επέμβαση αρχικά στην εκτέλεση φάουλ του Μενίκου και ακόμα πιο σπουδαία στου Δίντση που πήρε το ριμπάουντ αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον έμπειρο ξανθιώτη γκολκίπερ στην τελευταία φάση του αγώνα.

Μεγάλο αποτέλεσμα για τον Ορφέα που αν και αγχώθηκε κατάφερε να πάρει το τρίποντο, αν και έγινε ομάδα μέσα σε λίγες μέρες ο Νέστος στάθηκε αξιοπρεπέστατα στο ματς παλεύοντας το στα ίσια. Την επόμενη αγωνιστική ο Ορφέας παίζει ξανά εντός έδρας υποδεχόμενος τον Μέγα Αλέξανδρο Ορφανίου ενώ ο Νέστος θα υποδεχθεί τον Πανδραμαϊκό. Θυμηθείτε ΕΔΩ τα αποτελέσματα της πρεμιέρας στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής

Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Θανάσης Λάπατας με βοηθούς τους Καρακασίδη και Γκιόση όλοι τους της ΕΠΣ Θράκης.

ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ(Μπ. Χατζημεστής): Γεωργούσης, Κριεζής, Κατρανίτσας, Χακή Τζαμπάζ, Παπαδόπουλος Λ., Μαυρόπουλος, Τορομανίδης, Τσάκαλος(64′ Αλαγκιοζίδης), Ιωαννίδης(86′ Παπαστεφάνου), Κουκουρίγκος(91′ Κόντο), Πασχαλάκης

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ(Κ. Βασιλακάκης): Παπαδόπουλος Π., Μανίσογλου Δ., Μπουλουγάρης(68′ Βρεττός), Δίντσης, Πανταζής, Μυφτάρι, Σκαθαρούδης(85′ Λίτσιος), Τσάκωνας, Μπλέτσας, Μενίκου, Φουστέρης