Πρεμιέρα με το «δεξί» για Φοίνικα, τρίποντο επί της Έδεσσας!

Με «καθαρή» νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του για το πρωτάθλημα της Α2 γυναικών ο Φοίνικας Αλεξανδρούπολης, επικρατώντας 3-1 σετ εντός έδρας του Ίκαρου Έδεσσας.

Η ομάδα του Έβρου ήταν ανώτερη στα πρώτα δύο σετ και τα κατέκτησε με χαρακτηριστική ευκολία, ενώ στο τρίτο ο κόουτς Δημήτρης Τσουλκανάκης έδωσε χρόνο και σε άλλες αθλήτριες, με το ματς να γίνεται ντέρμπι και τον Ίκαρο να μειώνει σε 2-1. Ντέρμπι ήταν και το 4ο σετ, με τα κορίτσια του Φοίνικα όμως να δείχνουν χαρακτήρα, να το κατακτούν και να παίρνουν τη νίκη.

Ο Φοίνικας πήρε πολύ εύκολα τα πρώτα δύο σετ (25-16, 25-8) δείχνοντας ότι θα είναι αυτός που θα πάρει τη νίκη και όλοι περίμεναν ότι θα το κάνει με 3-0, αλλά τα πράγματα δεν έγιναν έτσι. Με τον κόουτς Τσουλκανάκη να κάνει αρκετές αλλαγές στο 3ο σετ, η ομάδα της Έδεσσας ξανά μπήκε στο παιχνίδι. Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 16-10, αλλά ο Ίκαρος γύρισε το ματς. Αρχικά μείωσε στους 3 (18-15), ενώ στην συνέχεια πέρασε μπροστά στο σκορ (18-19) με άσσο της Παπαδοπούλου. Μάλιστα, με την άλλοτε παίκτρια της Βύσσας να μένει στο σερβίς, έκαναν το 18-23. Ο Φοίνικας δεν παράτησε το παιχνίδι και παρ’ όλο που οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 19-24, μείωσαν σε 23-24. Εκεί όμως ο Ίκαρος έβαλε το νικητήριο πόντο και πήρε το σετ μειώνοντας στο 1-2.

Στο 4ο σετ ο Φοίνικας δεν θα επέτρεπε να πάει το ματς σε τάι μπρέικ και το έδειξε με την αποφασιστικότητα του ειδικά στο τελευταίο κομμάτι. Το σετ πήγαινε πόντο πόντο (11-11, 15-15, 17-17). Στο σημείο αυτό ο Ίκαρος πήρε προβάδισμα 17-19, αλλά ο Φοίνικας πέρασε μπροστά με 21-19, έκανε το 23-20 και παρ’ όλο που οι φιλοξενούμενες μείωσαν στον πόντο (23-22), τελείωσαν το παιχνίδι με 25-22.

Τα σετ: 25-16, 25-8, 23-25, 25-22.

Φοίνικας Αλεξ/πολης (Δ. Τσουλκανάκης): Ζάικου, Μάρτση, Οικονομίδου, Molla, Μαρκούλη, Αρχιμανδρίτη, λ- Κοντογιάννογλου (Ανδρεάδη, Παπαβασιλείου, Διαμάντη).

Ίκαρος Έδεσσας (Ε. Ρέτζιου): Χρήστου, Σταυρίδου, Ιωαννίδου, Παπαδοπούλου, Γάτση, Καλείτση, λ- Πορτοκαλίδου.