Ήττα από τους πρωτοπόρους Μαχητές Πεύκων στην Χαλκιδική για τον Λεύκιππο Ξάνθης

Δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα στο ντέρμπι με τους πρωτοπόρους Μαχητές Πειραματικού Πεύκων ο Λεύκιππος Ξάνθης που έχασε με 65-53 στην Χαλκιδική

Ο Λεύκιππος στη μεγαλύτερη διάρκεια της συνάντησης ήταν πίσω στο σκορ με μεγάλη διαφορά κατάφερε με αντεπίθεση να φέρει το παιχνίδι στους 4 πόντους (57-53) αλλά στις τελευταίες φάσεις του αγώνα δεν μπόρεσε να κάνει την ολική ανατροπή και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο 1ο δεκάλεπτο η ομάδα της Ξάνθης βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18-13 βρίσκοντας επιθετικές λύσεις κυρίως κοντά στο καλάθι με τους ψηλούς του. Στο 2ο δεκάλεπτο ένα σερί 15-2 οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 18 πόντων 33-15 το οποίο και μπόρεσαν να διατηρήσουν περίπου στα ίδια επίπεδα έως και το τέλος του 3ου δεκαλέπτου το οποίο τους βρήκε προηγούμενους με 51-30.

Στο τελευταίο μέρος της συνάντησης ο Λεύκιππος έδειξε το καλό του πρόσωπο και με κύριους εκφραστές της επίθεσης τους Χρήστου και Γιοβάνοβιτς μπόρεσε να «ροκανίσει» τη διαφορά και από το -21 να φτάσει στο -4. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις σε αντίθεση με τους Ξανθιώτες με αποτέλεσμα το σκορ να λήξει 65-53.

Για την ομάδα της Ξάνθης διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν οι Χρήστου, Τζίμης και Μπουτσακτσή. Για τους νικητές κορυφαίοι ήταν οι Γεωργίου και Παπασάβογλου

Δεκάλεπτα: 18-13, 33-20(ημίχρονο), 51-30, 65-53(τελικό αποτέλεσμα)

Μαχητές Πειραματικό ( Μελετιάδης – Κουγιουμτζίδης ) : Γεωργίου 19(1), Τσιμερίκας 6(2), Ματενίδης 6(2), Στεφανίδης 4, Τζαμπαζλής, Νώτης 4, Παπασάβογλου 14(1), Κιγμέτογλου 5(1), Μισαηλίδης , Χαραλαμπίδης 4, Χαρίτογλου 3(1), Δάρατζης

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Βαχαρίδης – Δώδος): Μακαρατζής 4, Γιοβάνοβιτς 8, Χρήστου 14 (1), Παλλάκης 4, Μπουτσακτσή 10, Κατσαμούρης, Τζίμης 11(1), Μαλανδρής, Βοϊβατόπουλος 2.