Ντούμπλαρε τις εντός έδρας νίκες σε ματς-θρίλερ με ΧΑΝΘ ο Λεύκιππος Ξάνθης!

Αν και τα “χρειάστηκε” στο τέλος ο Λεύκιππος Ξάνθης έβγαλε ηρεμία στο φινάλε και δύο εύστοχες βολές του Χάρη Βοϊβατόπουλου και καλή τελευταία άμυνα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της ΧΑΝΘ κερδίζοντας με 52-50

Η ομάδα των Χρήστου Βαχαρίδη και Νίκου Δώδου μπήκε εντυπωσιακά και έδειξε από την πρώτη κιόλας περίοδο αποφασισμένη να επιστρέψει στις νίκες και το +13 έδειχνε κάτι τέτοιο. Ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο η ευστοχία των γηπεδούχων δεν ήταν ανάλογη με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν την απόσταση. Σχετικά χαμηλά έμεινε το σκορ και στην τρίτη περίοδο με την ομάδα της Ξάνθης να διατηρεί το προβάδισμα σχετικά άνετα. Όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Σωτήρη Κοκκινόπουλου προσπάθησε να αντιδράσει και εν μέρει το κατάφερε βάζοντας δύσκολα στον Λεύκιππο καθώς οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να φτάσουν μέχρι και την ισοφάριση όμως με κομβικά καλάθια και πολύ ψύχραιμο τον πολύπειρο Βοϊβατόπουλο ο Λεύκιππος κατάφερε να φτάσει σε μια πολύ σημαντική νίκη

Πρώτος σκόρερ για τους ξανθιώτηες ο Γιοβάνοβιτς με τον Τζίμη από κοντά. Μπρόζος και Μαργαριτόπουλος ξεχώρισαν από την ΧΑΝΘ

Διαιτητές: Παπαγερίδης-Χρυσάφης-Τοπαλίδης

Δεκάλεπτα: 17-4, 26-18(ημίχρονο), 40-30, 52-50(τελικό αποτέλεσμα)

Λεύκιππος (Βαχαρίδης – Δώδος): Τζίμης 11 (2), Γιοβάνοβιτς 13(2), Παλλάκης 3(1), Μακαρατζής 5(1), Δεληγιάννης, Τσίλογου, Κατσαμούρης 2, Κάλτσος, Μπουτσακτσή 4, Μαλανδρής, Βοϊβατόπουλος 7(1), Χρήστου 7(1).

ΧΑΝΘ (Κοκκινόπουλος): Βλάσιος 7(1), Τσιρογιάννης 5, Ιωάννου 2, Αλτίνης 4(1), Τζιοβάρας, Κομνιανίδης 2, Επαμεινώνδρας, Ζωϊδης 2, Μπρόζος 17(4), Χιτικούδης, Μαργαριτόπουλος 11(2), Τσιριλάκης.