Πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα στον Λαγκαδά για τον Λεύκιππο που άντεξε μόνο ένα δεκάλεπτο!

Εντελώς διαφορετική εικόνα απο την σαρωτική της πρεμιέρας εμφάνισε ο Λεύκιππος Ξάνθης που γνώρισε την ήττα στον Λαγκαδά από τον Ερμή με 86-62 στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Β’ Εθνικής

Η ομάδα της Ξάνθης ήταν μέσα στην διεκδίκηση του αγώνα μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο καθώς στο δεύτερο οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και με επί μέρους 26-13 κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά στο +17 για το 50-33 που ήταν το σκορ ημιχρόνου. Διαφορά που η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να διατηρήσει ψηλά παρά την προσπάθεια της ξανθιώτικης ομάδας με το τελικό 86-62 να τους επιτρέψει να πανηγυρίσουν το 2/2 στο πρωτάθλημα

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Καμαριώτης, Μάρουσιτς, Λογοθέτης και Γκέλιος ενώ ένα τρίποντο πέτυχε και ο ξανθιώτης Φίλιππος Παϊτάρης. Απο την πλευρά των ξανθιωτών αν και σκόραραν αρκετοί παίκτες κανείς δεν κατάφερε να πετύχει διψήφιο αριθμό πόντων με τον Γιοβάνοβιτς να φτάνει κοντά με 9 πόντους.

Διαιτητές: Μαραμής-Δολγύρας-Μπουγλός Π.

Δεκάλεπτα: 24-20, 50-33(ημίχρονο), 69-42, 86-62(τελικό αποτέλεσμα(

Ερμής Λαγκαδά (Παρίτσης-Σίμος): Ταζόπουλος 4, Τσακάλης, Χρυσανθάκης 6(2), Μάρουσιτς 16(4), Φυλάκης, Παϊτάρης 3(1), Γκέλιος 14(2), Καμαριώτης 16(3), Λογοθέτης 13, Ανδρέου 9, Παπαδόπουλος 3, Γκοτζαμανίδης 2.

Λεύκιππος Ξάνθης (Βαχαρίδης-Δώδος): Γιοβάνοβιτς 9, Παλλάκης 5, Μακαρατζής 8(2), Δεληγιάννης, Τσίλογλου 5(1), Κατσαμούρης 5, Τζίμης 5(1), Μπουτσακτσή 6, Μαλανδρής 3(1), Βοϊβατόπουλος 3, Χρήστου 7, Κάλτσος 6.