Ασημένιο μετάλλιο για τον Δημήτρη Καρυπίδη στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα!

Την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο πανηγύρισε πριν από λίγο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης ΑμεΑ στη Μαδέιρα της Πορτογαλίας ο Δημήτρης Καρυπίδης.

Ο Εβρίτης πρωταθλητής κατέκτησε το αργυρό στα 200μ. ελεύθερο στην κατηγορία S1, ενώ σημείωσε και μεγάλο ατομικό ρεκόρ.

Ο Δημήτρης ανέβηκε έτσι στο δεύτερο σκαλί του βάθρου κάνοντας για ακόμη μία φορά περήφανη την Αλεξανδρούπολη και την χώρα του.

Αυτό είναι το τρίτο μετάλλιο για τον Καρυπίδη σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα μετά τα δύο ασημένια που πήρε το 2017 στο Μέξικο Σίτι. Στον ίδιο τελικό συμμετείχε και ο Νικόλαος Κόντου, που κατέλαβε την 4η θέση με χρόνο 8:22.42.

Στον τελικό των 100μ. ελεύθερο S8, με τον 4ο καλύτερο χρόνο των προκριματικών, προκρίθηκε ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης. Ο Εβρίτης πρωταθλητής, ήταν πρώτος στη σειρά του με 1:00.03 και το απόγευμα θα διεκδικήσει ένα μετάλλιο. Όσον αφορά στον Αριστείδη Μακροδημήτρη, προκρίθηκε στον τελικό των 200μ. ελεύθερο S2 με χρόνο 5:02.06 που ήταν και ο 5ος καλύτερος των προκριματικών.

Τέλος, εκτός τελικού στα 400μ. ελεύθερο S6 έμεινε η Μαρία Τσάκωνα με επίδοση 7:07.20 (9ος καλύτερος χρόνος στα προκριματικά).