Στο τάι μπρέικ «λύγισε» ο Εθνικός στο ντέρμπι με Πανερυθραϊκό, κόντρα στην Πολίχνη κρίνεται ο τίτλος

Την ήττα με 3-2 σετ γνώρισε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στην 2η μέρα του Final 4 του Πανελληνίου Παίδων που διεξάγεται στη Νέα Ερυθραία.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ο οικοδεσπότης ήταν εκείνος που πήρε στο τέλος τη νίκη αλλά ο Εθνικός μένει ζωντανός στην διεκδίκηση του τίτλου και το αυριανό ματς με τον Πήγασο Πολίχνης έχει χαρακτήρα τελικού.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο 1ο σετ, με τον Πανερυθραϊκό να το κατακτά με 27-25. Η ομάδα της Αττικής έβαλε δύσκολα στον Εθνικό όταν πήρε και το 2ο σετ, αυτή τη φορά με 25-19. Οι Εβρίτες όμως δεν τα παράτησαν. Αρχικά μείωσαν σε 2-1 με 25-23 και εν συνεχεία έστειλαν το παιχνίδι σε 5ο σετ, κάνοντας το 2-2 με 25-22.

Στο τάι μπρέικ ο Εθνικός προηγήθηκε με 4-2, 7-5, 9-6, 10-7 και 11-8, 13-10 και έφτασε σε set ball – match ball με 14-12, αλλά ο Πανερυθραϊκός έκανε φοβερή ανατροπή και πήρε το σετ με 16-14.

Η βαθμολογία μετά από αυτό το αποτέλεσμα και τη νίκη του Πήγασου Πολίχνης επί του Ιωνικού στο ματς που προηγήθηκε σήμερα, διαμορφώνεται ως εξής:

1.Πήγασος Πολίχνης, 5 βαθμοί, 6-3 σετ
2.ΜΓΣ Εθνικός, 4 βαθμοί, 5-4 σετ
3.ΑΣ Πανερυθραϊκός, 3 βαθμόί, 5-5 σετ
4.ΑΟ Ιωνικός, 0 βαθμοί, 2-6 σετ

Την Δευτέρα 13 Ιουνίου στην τελευταία αγωνιστική θα γίνουν τα ματς:

12.00: Πήγασος Πολίχνης – ΜΓΣ Εθνικός, Διαιτητές: Νικάκης, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

14.00: ΑΣ Πανερυθραϊκός – ΑΟ Ιωνικός, Διαιτητές: Πρέντζας, Βελώνης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου

Όπως γίνεται αντιληπτό για να είναι σίγουρος ο Εθνικός ότι θα πάρει την 1η θέση, χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 κόντρα στον Πήγασο.

Διαιτητές: Ράντσιου, Βελώνης, Γραμματεία: Καλιγέρη.

Τα σετ: 2-3 (25-27, 19-25, 25-23, 25-22, 14-16)

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ (Ανδραβίζος): Κεσκίνης, Παπάζογλου, Σαλαμπάσης, Σουσουρίδης, Κοντοστάθης, Μιχαηλίδης / Γκοτσίδης (λ), Ηλιάδης.

ΑΣ ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Ουτζής): Καρύκας, Αδράκτας, Μωραΐτης, Ρέππας, Μπάος, Καλλιμάνης / Φουμάκης (λ), Δεριζιώτης, Αναγνωστάκης.