Με γκολ και ασίστ Μάνταλου «κλείδωσε» πρωτιά, άνοδο και δεύτερη ευκαιρία για Euro 2024 η Ελλάδα!

Σκορπάει χαμόγελα ξανά η Εθνική! Η ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ μπορεί να μην έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, ωστόσο ήταν καλύτερη στο γήπεδο και επικράτησε δικαίως 2-0 του Κοσόβου, για να κάνει το 4/4 και να κλειδώσει και μαθηματικά την πρωτιά στον 2ο όμιλο της League C του Nations League.

Κάπως έτσι, η Ελλάδα που δείχνει ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο, εξασφάλισε την άνοδό της στην League B του Nations League, ενώ σε περίπτωση που αποτύχει μέσω των προκριματικών να προκριθεί στο Εuro του 2024, η πρωτιά που εξασφάλισε σήμερα θα της δώσει μια δεύτερη ευκαιρία για να πάρει το εισιτήριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Ο Κομοτηναίος αρχηγός της ΑΕΚ Πέτρος Μάνταλος πέρασε ως αλλαγή και με μία σέντρα πάρε βάλε για τον Γιακουμάκη που σκόραρε με κεφαλιά στο 71′ ενώ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας και βρήκε δίχτυα για το τελικό 2-0.

Βασικός ξεκίνησε ο έτερος Θρακιώτης, ο Εβρίτης Μανώλης Σιώπης.

Η Εθνική πήρε την τέταρτη σερί της νίκη χωρίς μάλιστα να δεχτεί γκολ.