Είναι γεγονός! Ο Πανθρακικός με εξάσφαιρο επέστρεψε ξανά σε Εθνικές κατηγορίες μετά απο πέντε χρόνια!!!

Με τον καλύτερο τρόπο σφράγισε την επιστροφή του σε Εθνικές κατηγορίες μετά απο μια δύσκολη πενταετία ο Πανθρακικός που κέρδισε με εμφατική εξάρα(6-0) την Προσοτσάνη στο τελευταίο ματς των μπαράζ και πανηγύρισαν όλοι με την ψυχή τους την μεγάλη επιστροφή.

http://

Η ομάδα του Νίκου Μπαχαρίδη ήταν καταιγιστική σκοράροντας 5 φορές στο πρώτο ημίχρονο, δείχνοντας την αποφασιστικότητα της μην θέλοντας να δώσει καμία τύχη στους αντιπάλους της. Ο Πανθρακικός ήταν επιβλητικός απο τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα και με δύο γκολ του Γιαννακιτσίδη(7′, 21′), δύο αυτογκόλ(25′ και 31′ μετά απο γύρισμα Ερκάν) και ένα τέρμα του Βάσκου(37′) βρέθηκε να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 5-0 με το κερασάκι στην τούρτα να βάζει με νέο τέρμα ο Αμέτ Ερκάν(67′) για το τελικό 6-0 σε ένα ματς που ο Πανθρακικός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος ενώ οι Δραμινοί τελείωσαν το ματς με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Ρούσσου στο 53′ ενώ και οι “πράσινοι” τελείωσαν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Βάσκου με δεύτερη κίτρινη στο 85′

http://

Το ΔΑΚ γέμισε για τη στήριξη της ομάδας, υπό το σύνθημα όλη η πόλη μια ομάδα. Πλήθος φιλάθλων, αρκετοί εκ των οποίων τα τελευταία χρόνια είχαν απομακρυνθεί από την ομάδα, καθώς επίσης πολιτικοί, αυτοδιοικητικοί και παράγοντες του αθλητισμού βρέθηκαν στο γήπεδο για να στηρίξουν με το χειροκρότημα και την παρουσία τους.

http://

Ο Πανθρακικός ολοκλήρωσε ιδανικά μια φανταστική σεζόν έχοντας σε όλες τις διοργανώσεις μόνο μία ήττα(αυτή στην Χαλάστρα στα μπαράζ) και με 13 βαθμούς στην διαδικασία των μπαράζ εξασφάλισε την μεγάλη επιστροφή του σε Εθνικές κατηγορίες. Σημαντικό λιθαράκι σε αυτή την μεγάλη επιτυχία έχει σαφέστατα και ο πρωτεργάτης αυτής της πορείας, ο προπονητής της ομάδας Νίκος Μπαχαρίδης