Ντέρμπι με τα όλα του στην Σκύδρα, στις λεπτομέρειες και στο τάι μπρέικ έχασε τη νίκη ο Άθλος

Την ήττα με 3-2 από τον Αριστοτέλη Σκύδρας γνώρισε ο Άθλος Ορεστιάδας, στο πρώτο ματς μεταξύ των δύο ομάδων που διεκδικούν την άνοδο στην Volley League.

Σε ένα φοβερό σε εξέλιξη ματς, η Σκύδρα ήταν η μεγάλη νικήτρια, με την σειρά πλέον να μεταφέρεται στον Έβρο (Μ. Τετάρτη 20/4, 19:00), όπου ο Άθλος θα κληθεί να πάρει τη νίκη για να ισοφαρίσει σε 1-1 και να πάμε σε τρίτο παιχνίδι και πάλι στην Σκύδρα.

Ο Άθλος πήρε κεφάλι στα σετ κατακτώντας το πρώτο, αλλά ο Αριστοτέλης όχι απλά ισοφάρισε αλλά πέρασε και μπροστά στο σκορ. Οι παίκτες του Θοδωρή Χουσίδη όμως δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν σε 2-2 στέλνοντας την αναμέτρηση σε τάι μπρέικ. Εκεί οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 15-12 και μαζί το ματς.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 25-21, 25-20, 20-25, 15-12)