Θετικές εντυπώσεις παρά την ήττα για τη Νίκη στην πρεμιέρα των play off

Στο τάι μπρέικ κρίθηκε η αναμέτρηση της Νίκης Αλεξανδρούπολης με την Πρέβεζα στην 1η αγωνιστική των play off.

Η Νίκη πήρε προβάδισμα δύο φορές στο παιχνίδι, αλλά και τις δύο φορές οι φιλοξενούμενες είχαν την απάντηση, στέλνοντας το ματς σε 5ο σετ και τελικά παίρνοντας τη νίκη με 3-2.

Η ομάδα του Έβρου αντιμετώπισε μία ομάδα η οποία στην Α’ φάση της Α2 αναδείχθηκε πρώτη και αήττητη στον όμιλο της, με 14 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Τα κορίτσια του Σάκη Μουστακίδη όμως πάλεψαν μέχρι τέλους και ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες παίρνοντας 1 βαθμό. Μάλιστα η Νίκη, κοίταξε στα μάτια την Πρέβεζα παρουσιάζοντας καλό πρόσωπο, χωρίς να έχει στη σύνθεση της τις πολύ έμπειρες Χατζηνικολάου και Καράμπαλη.

Στο 1ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το 15-15, αλλά εκεί η Νίκη έκανε ένα σερί 5-0 φτάνοντας το σκορ στο 20-15. Η Πρέβεζα μείωσε σε 21-19 και 23-21 και μετά είχαμε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Η Νίκη είχε το προβάδισμα με 28-27, αλλά η ομάδα της Ηπείρου πέρασε μπροστά με 29-27 σε μία αμφισβητούμενη φάση για την οποία διαμαρτυρήθηκαν οι Θρακιώτες. Τελικά η Νίκη πήρε το σετ με 31-29.

Στο δεύτερο σετ η Πρέβεζα απάντησε. Είχε μικρό προβάδισμα το οποίο όμως το διατήρησε και πήρε το σετ με 25-19. Η Νίκη στο 3ο σετ είχε καλύτερη απόδοση και με 25-19 έκανε το 2-1. Σημαντικό ρόλο στην κατάκτηση του έπαιξε και η Στεφάνου που από τα μισά του 2ου σετ και μετά μπήκε στην θέση της Μπαρή στην πάσα. Στο 4ο σετ η Πρέβεζα ήταν ανώτερη, προηγήθηκε με 20-13 και τελικά το πήρε με 25-17, οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν 8-5 στα μισά του σετ και το κατέκτησαν με 15-10 και μαζί τους 2 βαθμούς.

Τα σετ: 2-3 (31-29, 19-25, 25-19, 17-25, 10-15)

Νίκη Αλεξ/πολης (Μουστακίδης): Μπαρή, Καραμιχάλη, Παπάζογλου, Μπαχλαβά, Προφαντή, Χατζηχαραλάμπους, λ- Καραμπάση (Αφεντουλίδη, Στεφάνου, Σαράντη, Αθανασοπούλου).

Πρέβεζα (Παπαδόπουλος): Θεοδωράκη, Πάρσινα, Ρίτσα, Γκίμπερτ, Κούκα, Σιουλά, λ- Κοσμίδου (Μητσοπούλου, Ζιώγου).