Ήττα με ανατροπή στην Πυλαία για την Κ17 της Ξάνθης που…αποχαιρέτησε το Final 4 όμως αξίζει χειροκρότημα!

Αν και προηγήθηκε σε ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος η Εφηβική ομάδα της Ξάνθης έχοντας ένα κακό δεύτερο μέρος οπού δέχτηκε δύο γκολ γνώρισε την ήττα στην Πυλαία με 2-1 απο τον Άρη στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Κ17 της Super League 1 και ουσιαστικά αποχαιρέτησε το Final 4 οπού από τον Βόρειο όμιλο θα αγωνιστούν οι ΠΑΟΚ και Άρη.

Παρά την μη πρόκριση οι πιτσιρικάδες του ΑΟΞ αξίζουν το χειροκρότημα για την μεγάλη τους προσπάθεια όλη αυτή την δύσκολη σεζόν και την μεγάλη μάχη που έδωσαν μέχρι το τέλος

Οι παίκτες των Κώστα Προδρομίτη και Γιάννη Δημητριάδη μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και αφού έστειλαν το…μήνυμα στο 8′ με την προσπάθεια του Σαράντη Τσελεμπάκη να περνά ελάχιστα άουτ κατάφεραν στο 24′ να πάρουν το προβάδισμα όταν μετά απο εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στα πόδια του αρχηγού της ομάδας Ντενίζ Θωμάι που με πλασέ έκανε το 0-1 για την Ξάνθη που έμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πιο δυνατά στο ματς και στο 60′ με τον Μακρή να καταφέρνουν να ισοφαρίσουν και μάλιστα σα να μην έφτανε αυτό στο 79′ έκαναν την ολική ανατροπή για το 2-1 με σκόρερ τον Σταυρόπουλο, ενώ είχαν και δύο  δοκάρια. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Ξάνθης πίεσε πολύ για την ισοφάριση που θα την κρατούσε ζωντανή ωστόσο οι αρκετές… καθυστερήσεις δεν της επέτρεψαν να απειλήσει ιδιαίτερα και έτσι η ομάδα του Άρη έφτασε σε μια πολύ μεγάλη νίκη

Με αυτό το αποτέλεσμα ουσιαστικά τελείωσε η μάχη για την 2η θέση καθώς η ομάδα του Άρη έφτασε τους 42 βαθμούς ενώ η ομάδα της Ξάνθης έμεινε στους 36 και την τελευταία αγωνιστική θα υποδεχτεί τον Παναιτωλικό με στόχο τη νίκη για να ολοκληρώσει την φετινή σεζόν νικηφόρα και απο την τρίτη θέση του Βόρειου ομίλου.

Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Νίκος Σιουμπάρας με βοηθούς τους Δήμητρα Κοτανίδου και Πέτρο Ραβικάλη όλοι τους της ΕΠΣ Δράμας

ΑΡΗΣ: Κασμαρίδης, Σεβαστίδης, Τανούλης, Τσομπανίδης, Κράνιας (46′ Καρυπίδης), Καλτσάς ( 46′ Μακρής), Τσαλίκογλου ( 83′ Κοντονικολάου), Σταυρόπουλος (85′ Χατζόπουλος), Δήμου, Κατρατζής (59 Παπακωνσταντίνου), Αλμύρας.

ΑΟ ΞΑΝΘΗ: Νικολακούλης, Θωμάι, Ζαχαρής, Μητρούσης, Βαρσάμης, Τσελεμπάκης(80′ Τσολακίδης), Ζεκιράι(80′ Μεσίνης), Νικολαίδης(80′ Γουναρίδης), Τηλαβερίδης(70′ Ντέμπροβα Αγγ.), Δεληγιαννίδης, Αγοραστός(76′ Τουλουμενίδης)