Photos: Με γκολ και ασίστ Χατζηπαπά πήρε το Ξανθιώτικο ντέρμπι με Άβατο ο Ορφέας!

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν αυτό που διεξήχθη στο γήπεδο του ΑΟΞ με Ορφέα Ξάνθης και Άρη Αβάτου να θέλουν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους και να το δείχνουν, με τους γηπεδούχους να είναι τελικά αυτοί που χαμογέλασαν στο φινάλε κερδίζοντας με 2-1.

Το ματς ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον Άρη που αφού έχασε απο νωρίς με τραυματισμό τον Σιμάρ Χασάνογλου στο 7′ είδε τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ όταν μετά απο σέντρα του Χατζηπαπά ο Νίκος Μελισσόπουλος με ωραίο σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η ομάδα του Αβάτου προσπάθησε να αντιδράσει έχοντας καλές στιγμές σε προσπάθειες των Ψεμματά, Κοτόπουλο με πιο σημαντική την φάση του 28′ όταν ο Γεωργούσης σταμάτησε εντυπωσιακά το σουτ του Τενεκέ, για να φτάσουμε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και το γκολ της ισοφάρισης που ήρθε με τρομερό σουτ εντός περιοχής του Κλέαρχου Κοντογιαννίδη

Στην επανάληψη και ειδικά με την είσοδο των Γεωργιάδη και Τορομανίδη ο Ορφέας ήταν πιο επιθετικός απείλησε με τον Πασχαλάκη στο 65′ αναγκάζοντας σε εξαιρετική επέμβαση τον Νταφόπουλο ενώ στο 80′ είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Τορομανίδη και στην συνέχεια της φάσης ο Χατζηπαπάς συνδυάστηκε άψογα με τον Γκασιμπαγιαζίδη και με σουτ εντός περιοχής σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα για το 2-1. Η ομάδα του Αβάτου προσπάθησε να αντιδράσει και στις καθυστερήσεις έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Παναγιωτίδη όμως να μην πιάνει καλά το σουτ εντός περιοχής

Πολύ σημαντική νίκη για τον ψυχωμένο Ορφέα που έφτασε τους 12 βαθμούς και ακόμα ελπίζει έχοντας μπροστά του μια πολύ δύσκολη έξοδο στην Δράμα για να αντιμετωπίσει τον Πανδραμαϊκό. Απο την άλλη ο Άρης Αβάτου διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση έχοντας 26 βαθμούς και στο -6 πλέον απο την κορυφή και την επόμενη εβδομάδα θα φιλοξενήσει στο Κουτσό την Δόξα Δράμας. Θυμηθείτε τα αποτελέσματα της αγωνιστικής και πως διαμορφώνεται η βαθμολογία ΕΔΩ

Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Βασίλης Χορόζογλου με βοηθούς τους Ραβικάλη και Σιαμάνη όλοι τους της ΕΠΣ Δράμας

ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ(Μπ. Χατζημεστής): Γεωργούσης, Χατζηπαπάς, Κατρανίτσας, Παπαστεφάνου, Παπαδόπουλος Λ., Μαυρόπουλος, Κουκουρίγκος(61′ Τορομανίδης, 86′ λ. τρ. Σουκρήογλου), Ιωαννίδης, Μελισσόπουλος Ν.(61′ Γεωργιάδης), Γκασιμπαγιαζίδης(90+ Βουλγαρίδης), Πασχαλάκης

ΑΡΗΣ ΑΒΑΤΟΥ(Κ. Μπεδρελής): Νταφόπουλος, Χασάνογλου(4′ λ.τρ. Μελισσόπουλος Ρ.), Λεωντσάκος, Τενεκές(46′ Παναγιωτίδης), Κουτσούμπας, Φουντάς, Κοντογιαννίδης(57′ Τσάπαρης), Κοτόπουλος(90′ Αραμπατζής), Γκέκας, Παπαδόπουλος Ν.(90′ Καρατλίδης), Ψεμματάς