Νικητής στο ντέρμπι της Αλεξανδρούπολης με Ολυμπιάδα ο Εθνικός

Ο Εθνικός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Αλεξανδρούπολης με την Ολυμπιάδα στο πρωτάθλημα ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, επικρατώντας 58-47.

Οι παίκτες της Ολυμπιάδας μπήκαν δυνατά στο ματς και βρέθηκαν να προηγούνται στο πρώτο δεκάλεπτο (13-6). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι τυπικά γηπεδούχοι με σουτ από την περιφέρεια μείωσαν τη διαφορά και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Ολυμπιάδα να προηγείται 2 πόντους (25-23).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός μπήκε καλύτερα και έχτισε μια διαφορά 9 πόντων γέρνοντας τη πλάστιγγα του παιχνιδιού υπέρ του. Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου οι παίκτες του Γιώργου Κανδύλη με τεράστια ψυχικά αποθέματα κατάφεραν με τρίποντο να προηγηθούν με 47-46.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο η πίεση σε όλο το γήπεδο από τον Εθνικό του Στέλιου Τελούδη σε συνδυασμό με την κόπωση των παικτών της Ολυμπιάδας, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί και έφτασαν στη νίκη.

Τα 10λεπτα: 6-13, 17-12, 18-7, 17-15

Εθνικός (Σ. Τελούδης): Μίχος 17(1), Τσολακίδης 3(1), Αγγελίδης 12(4), Παπαδούδης 4, Τσάγιας 9(1), Ιωαννίδης 3, Πασσιάς 4, Κανάκης 6, Κουλούκης

Ολυμπιάδα (Γ. Κανδύλης): Καζάκος, Δρούμπαλης 19(3), Ξαφένιας 10(2), Κελεπεκίδης 4,Ζιούτης ,Γαλαχουσίδης, Κατσίκας 5(1), Γερακόπουλος, Βλουντάρτσικ 9