Εφτάψυχος Ορφέας πήρε διπλό ελπίδας στον Σοχό!

Μια πολύ σημαντική νίκη που τον κρατά ζωντανό στην μάχη της παραμονής πέτυχε στον Σοχό ο Ορφέας Ξάνθης χάρις σε τέρμα του Οδυσσέα Παπαστεφανού, σημειώνοντας την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα μετά από αυτή στο Ορφάνι.

Η ομάδα της Ξάνθης παρά τις αρκετές απουσίες που είχε ήταν αυτή που είχε τις καλύτερες στιγμές στο πρώτο μέρος απειλώντας εις διπλούν με τον Παπαστεφάνου πριν στο 35′ η ομάδα της Ξάνθης βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση και αφού ο Κασαπίδης σταμάτησε το σουτ του Κουκουρίγκου και ο τελευταίος με δεύτερη προσπάθεια έκανε εξαιρετική σέντρα με τον Παπαστεφάνου με κεφαλιά να κάνει το 0-1 για την ομάδα της Ξάνθης, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη όπως ήταν λογικό οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ προσπαθώντας να φτάσουν στην ισοφάριση, και στο 70′ απέκτησαν και αριθμητικό πλεονέκτημα μετά απο αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Νίκου Χατζηπαπά. Στο 78′ οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Τριανταφυλλίδης βγήκε τετ-α-τετ με τον Γεωργούση με τον κίπερ των “κιτρινόμαυρων” να κάνει εξαιρετική απόκρουση με τον Μπατσαρά που πήρε το ριμπάουντ να αστοχεί. Ενώ στο 92′ οι γηπεδούχοι είχαν νέα ευκαιρία με τον Παπαδάκη που δεν βρήκε στόχο και έτσι ο Ορφέας πανηγύρισε μια σπουδαίας σημασίας νίκη.

Τεράστια ψυχολογική ένεση αυτή η νίκη για τον Ορφέα που έφτασε τους 9 βαθμούς και την Κυριακή θα υποδεχτεί την Δόξα Δράμας με στόχο την πρώτη εντός έδρας νίκη. Ο Σοχός έμεινε στους 13 βαθμούς και την Κυριακή υποδέχεται την Αλεξανδρούπολη

Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Γκαϊτατζής με βοηθούς τους Παστιάδη και Κοτανίδου  της ΕΠΣ Δράμας.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΟΧΟΥ(Γ. Τσουκαλίδης): Κασαπίδης, Δημητρακούδης, Μπατσαράς, Αντωνιάδης, Βασιλόπουλος, Στεφανίδης, Στασινόπουλος, Καραμπατάκης, Τριανταφυλλίδης, Αποστολίδης, Τσέλα. Αγωνίστηκαν και οι: Βαβλιάκης, Παπαδάκης

ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ(Μπ. Χατζημεστής): Γεωργούσης, Χατζηπαπάς, Κατρανίτσας, Καλαϊτζόπουλος,  Κριεζής, Μαυρόπουλος, Κουκουρίγκος, Παπαστεφάνου, Μελισσόπουλος, Τορομανίδης, Πασχαλάκης. Αγωνίστηκαν και οι: Ιωαννίδης, Κόντο