Νέα νίκη για Φοίνικα, επικράτησε και της Καβάλας!

Η μοναδική ομάδα του Έβρου που πανηγύρισε νίκη σε εθνική κατηγορία σήμερα Σάββατο είναι ο Φοίνικας Αλεξανδρούπολης.

Μετά τις ήττες των Άθλου Ορεστιάδας (Pre League Ανδρών), Εθνικού Αλεξ/πολης (Α2 Ανδρών) και Νίκης Αλεξ/πολης (Α2 Γυναικών), ο Φοίνικας πήρε τη νίκη με 3-2 κόντρα στην Καβάλα στο κλειστό «Μιχάλης Παρασκευόπουλος».

Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη για την ομάδα του Δημήτρη Τσουλκανάκη μετά από εκείνες με Γαία Δράμας (άνευ αγώνα) και Ίκαρο Έδεσσας. Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για τον Φοίνικα, με τον ΑΟΚ να παίρνει το 1ο σετ με 25-21. Τα κορίτσια της ομάδας της Θράκης όμως δεν το έβαλαν κάτω. Ισοφάρισαν αρχικά με 25-19 και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 25-20. Η Καβάλα δεν τα παράτησε και παίρνοντας το 4ο σετ με 25-20 έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Φοίνικας ήταν ανώτερος και επικράτησε εύκολα με 15-9, παίρνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς από το ματς αυτό.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 25-19, 25-20, 20-25, 15-9)

Σύνθεση Φοίνικα (Δ. Τσουλκανάκης): Νικολαΐδου, Αρχιμανδρίτη, Αλεξάκη, Διαμάντη, Σωτηρίου, Ξανθή, λ- Κιοσσέ (Παπαβασιλείου , Δαλλη , Παπαστεφάνου).