«Λύγισαν» στο φινάλε από το Κιλκίς οι Κύκλωπες γνωρίζοντας την ήττα με 1 γκολ διαφορά

«Έσπασε» καρδιές το ντέρμπι των Κυκλώπων Αλεξανδρούπολης με τον ΓΑΣ Κιλκίς για την Α2 κατηγορία του χάντμπολ.

Το ματς για την 4η αγωνιστική στο κλειστό γυμναστήριο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» είχε εναλλαγές στο σκορ, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά. Το α’ ημίχρονο έληξε με τους δύο αντιπάλους να είναι ισόπαλοι 13-13.

Στο β’ μέρος οι Κύκλωπες πήραν τα ηνία. Προηγήθηκαν με 17-16 και 22-20, αλλά το Κιλκίς επέστρεψε στο παιχνίδι και 10 λεπτά πριν το φινάλε οι ομάδες ήταν ισόπαλες 23-23. Οι Κύκλωπες πήραν κεφάλι 2 τερμάτων (27-25) 5 λεπτά πριν το τέλος, αλλά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ανατροπή και επικράτησαν 29-28.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ηλία Παπαχρήστου ο Μπουλταδάκης με 7 γκολ και για το Κιλκίς ο Τοκατσόγλου με 8.

Τα 5λεπτα: 2-3, 4-5, 5-7, 8-11, 10-12, 13-13 (ημίχρονο), 16-14, 17-16, 22-20, 23-23, 27-25, 28-29 (τελικό).

Κύκλωπες Αλεξ/πολης: Μπουλταδάκης 7, Χαραλαμπίδης 4, Καραβασίλης Β., Γκάρας 6, Νικολαΐδης, Τουλιόπουλος, Μαμούρης, Ανδρεαδάκης, Καραβασίλης Δ., Πέστας, Οικονόμου, Κωστόπουλος, Λαιλισίδης, Μπασδάνης, Ναβροζίδης, Πιστόλας.

ΓΑΣ Κιλκίς: Κοβλακάς, Γρηγοριάδης 6, Δημάκης 1, Καρβουνίδης 2, Φαχουρίδης Σ. 2, Ιλέρης, Γιαβασίδης 1, Φαχουρίδης Α. 5, Τοκατσόγλου 8, Βαφειάδης, Μαυρόπουλος Χ., Μαυρόπουλος Α. 1, Κυπραίος 3.