Με Σιώπη και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπακασέτα κέρδισε το ντέρμπι με Φενέρ και έπιασε κορυφή η Τραμπζονσπόρ!

Έλληνας ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ντέρμπι κορυφής του Τουρκικού πρωταθλήματος, με τον Τάσο Μπακασέτα να σκοράρει δύο γκολ στην μεγάλη νίκη κορυφής που πέτυχε η Τραμπαζονπόρ με 3-1 επί της Φενέρμπαχτσε. Ως αλλαγή στο 1-1 μπήκε ο Σιώπης στο 69′.

Το ματς ξεκίνησε άσχημα για την ομάδα της Τραπεζούντας, καθώς ο Ρόσι άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό. Ωστόσο, η αποβολή του Μιν-Γιάε στο 23′ έδωσε αριθμητικό πλεονέκτημα στους γηπεδούχους και κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Έλληνας μεσοεπιθετικός. Δύο λεπτά αργότερα, σκόραρε με εκτέλεση φάουλ, εκμεταλλευόμενος και την κάκιστη αντίδραση του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Στο 87′ ο Μπακασέτας σκόραρε ξανά, αυτή την φορά απο το σημείο του πέναλτι φτάνοντας τα 7 γκολ στο πρωτάθλημα Το… κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 90′ από τον Σαρί, με την Τράμπζον να φτάνει τους 21 βαθμούς και να αφήνει στο -2 τη Φενέρ.