Ήττα στο προτελευταίο ματς στο Πανελλήνιο Εφήβων απο το Περιστέρι για τον Λεύκιππο Ξάνθης

Στο πρώτο παιχνίδι της τέταρτης αγωνιστικής της τελικής φάσης του 48ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων στη ΧΑΝΘ, το Περιστέρι επικράτησε του Λεύκιππου Ξάνθης με 59-33.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα το Περιστέρι έδειξε τις διαθέσεις του και καθώς προηγήθηκε με 12-0. Ο Μακαρατζής, 5:44 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου σημείωσε το πρώτο καλάθι του Λεύκιππου Ξάνθης με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 27-9.

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, η διαφορά για πρώτη φορά πήγε στο +20 (30-10) και παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι τη λήξη του. Η τρίτη περίοδος ήταν ακόμη καλύτερη για τους νικητές που με σερί 13-5 μεγάλωσαν κι άλλο την… ψαλίδα (52-25) και έφθασαν δίκαια στο τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 9-27, 20-39, 25-52, 33-59

Διαιτητές: Θεονάς, Τσώνος, Ζακεστίδης

Λεύκιππος Ξάνθης (Μαγιάννης): Μακαρατζής 3, Δεληγιάννης 8, Πεχλιβανίδης 1, Βασαλάκης 3(1), Αλεμδάρ 2, Σαββίδης 4, Κοπτόπουλος 4, Βάμπουλας 5(1), Τσιρχόγλου 3, Ιωαννίδης, Καλεντζή, Μουργόπουλος.

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Φύτρος 18(4), Μπίλαλης 2, Γκάτζο, Γκίκας 7(1), Μανιάς Η., Μανιάς Σ. 5(1), Τόλα 4, Βλαχογιάννης, Μπουντούρης 6, Φιλιππάς 3(1), Ζουγρής 4, Σταυρακόπουλος 10(3).