Πρώτοι και αήττητοι “κάλπασαν” στην Τελική φάση του Πανελλήνιου οι Έφηβοι του Λεύκιππου Ξάνθης!

Ιστορικής σημασίας επιτυχία σημείωσαν οι Έφηβοι του Λεύκιππου Ξάνθης που κέρδισαν και τους Διόσκουρους Κοζάνης και για πρώτη φορά στην ιστορία τους θα δώσουν το παρών στην τελική φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος, με τους αθλητές του Λεωνίδα Μαγιάννη να συνεχίζουν τον εκπληκτικό “καλπασμό” τους και μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος ΕΚΑΣΑΜΑΘ να κατακτούν την πρωτιά και στον Α’ όμιλο της Β’ φάσης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα της Ξάνθης που έχοντας επιθετικό πλουραλισμό και παίζονται τρομερή άμυνα στα πρώτα 4′ λεπτά του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ με 10-2, ωστόσο κάποια λάθη της ξανθιώτικης ομάδας και η αντίδραση της ομάδας της Κοζάνης έφεραν την διαφορά στο τρίποντο με το φινάλε της περιόδου(15-12).  Η αστοχία και κάποιες λάθος επιλογές στην επίθεση επέτρεψαν στην ομάδα της Κοζάνης να συνεχίσει την πίεση της και 7′ λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 16-15, όμως η αντίδραση του Λεύκιππου ήταν εντυπωσιακή και με 4 πόντους του Βασαλάκη και απο 2 των Μακαρατζή, Πεχλιβανούδη, Σαββίδη και 1 βολή του Βάμπουλα στα 1:20 πριν το φινάλε του ημιχρόνου έφερε ξανά μπροστά τους ξανθιώτες με 28-20, ενώ με τρίποντη “βόμβα” του Βασαλάκη στην εκπνοή του ημιχρόνου η ομάδα της Ξάνθης πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 31-21.

Τρομερό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο για την ομάδα της Ξάνθης που με δίποντα των Δεληγιάννη και Βασαλάκη εκτόξευσε την διαφορά στο +14(35-21), ενώ με 4 πόντους του Μακαρατζή 4′ λεπτά πριν το φινάλε του δεκαλέπτου βρήκε μπροστά τον Λεύκιππο με 40-26. Η ομάδα της Κοζάνης προσπάθησε να αντιδράσει όμως 4 πόντου του Δεληγιάννη, 3 του Μακαρατζή και ένα μεγάλο καλάθι στην εκπνοή του δεκαλέπτου απο τον Σαββίδη εκτόξευσε την διαφορά στο +18 και το 49-31 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Κοζανίτες έπαιξαν τα ρέστα τους καταφέρνοντας μέχρι το 4:50 να κατεβάσουν την διαφορά στο 51-39 όμως εκεί ένα μεγάλο τρίποντο του Γιώργου Σαββίδη τους έκοψε την φόρα και κράτησε την διαφορά των ξανθιωτών στο +15(54-39), ενώ με νέο τρίποντο ο Μουργόπουλος στα 2:46 πριν το φινάλε του αγώνα έδωσε νέο έναυσμα για πανηγύρια στον πάγκο του Λεύκιππου. Την “χαριστική βολή” στις ελπίδες των Διόσκουρων να ξαναμπούν στην διεκδίκηση του αγώνα έβαλαν με 3 πόντους ο Δεληγιάννης και δίποντο του Σαββίδη που έκαναν το 62-50 ένα λεπτό πριν το φινάλε του αγώνα., με το σκορ να μένει έτσι μέχρι το φινάλε και παίκτες, πάγκος, διοίκηση και φίλαθλοι του Λεύκιππου να πανηγυρίζουν την ιστορική πρόκριση για πρώτη φορά σε τελική φάση Πανελλήνιου πρωταθλήματος

Δεκάλεπτα: 15-12, 31-21(ημίχρονο), 49-31, 62-50(τελικό αποτέλεσμα)

ΑΟ Λεύκιππος Ξάνθης (Μαγιάννης): Μακαρατζής 13(2), Δεληγιάννης 9, Πεχλιβανίδης 5, Βασαλάκης 11(1), Αλεμδάρ, Σαββίδης  12(2), Κοπτόπουλος, Βάμπουλας  5, Τσιρχόγλου 2, Ιωαννίδης, Καλέντζη, Μουργόπουλος  3(1)