Δυσκολεύτηκε αλλά ξεπέρασε το εμπόδιο του Βατανιακού και πάει σε “τελικό” με Διόσκουρους ο Λεύκιππος Ξάνθης!

Αν και δεν έπιασε τα υψηλά στάνταρ απόδοσης της, ήταν εμφανής η κούραση των παικτών της ξανθιώτικης ομάδας απο τα συνεχόμενα παιχνίδια, η Εφηβική ομάδα του Λεύκιππου Ξάνθης βγάζοντας ψυχή και αυταπάρνηση κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο και της ΑΕΚ Βατανιακού την οποία κέρδισε με 64-56 και πλέον μετά την ξεκούραση του Σαββάτου θα παίξει “τελικό” με τους Διόσκουρους Κοζάνης για την πρόκριση στην τελική φάση

Η ομάδα του Λεωνίδα Μαγιάννη ξεκίνησε πολύ άσχημα το ματς, με το πρώτο καλάθι για την ομάδα της Ξάνθης να έρχεται στο 5:23 με βολές του Μουργούπουλου για το 4-2, όμως σταδιακά και παρά την αστοχία της η ομάδα της Ξάνθης κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει σε 6-6 στα 4:12 με καλάθι του Σαββίδη και στην συνέχεια με κρεσέντο του Βασαλάκη(10 πόντους σε εκείνο το διάστημα)  να φτάσει την διαφορά πάνω απο 10 πόντους(17-6) 1:10 πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται τελικά με τους ξανθιώτες μπροστά στο σκορ με 17-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Ξάνθης κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και να διατηρήσει με άνεση το προβάδισμα της πηγαίνοντας μάλιστα στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +9 πόντους(34-25). Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Ξάνθης όπως και στο πρώτο μπήκε πολύ άσχημα δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα της Κατερίνης να φτάσει στην ισοφάριση στα 3:22 με τρίποντο του Γαζέτη και σα να μην έφτανε αυτό να πάρει και κεφάλι στο σκορ μετά απο πολύ ώρα με 44-41, 2:33 πριν το φινάλε της περιόδου. Ωστόσο η ομάδα της Ξάνθης κατάφερε να βγάλει αντίδραση και με δίποντο του Μακαρατζή και εύστοχη βολή του Πεχλιβανίδη να κάνει το 44-44 που ήταν το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου. Σε αντίθεση με τις προηγούμενες περιόδου στο τέταρτο η ομάδα του Λεύκιππου μπήκε πιο αποφασισμένα και με τρίποντο του Μακαρατζή και κρίσιμα καλάθια των Δεληγιάννη, Σαββίδη και Βασαλάκη κατάφερε να φτάσει σε μια αγχωτική αλλά ωστόσο πολύ σημαντική νίκη

Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Ξάνθης έκανε το 3/3 και έχοντας και μια μέρα ξεκούρασης θα μπορέσει να επικεντρωθεί στο μεγάλο ματς της Κυριακής με τους Διόσκουρους Κοζάνης για το “χρυσό” εισιτήριο που οδηγεί στην τελική φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Εφήβων

Διαιτητές: Τζιοπάνος Γ. – Ηλιόπουλος

Δεκάλεπτα: 11-17, 25-34(ημίχρονο), 44-44, 56-64(τελικό αποτέλεσμα)

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Μαρμαρίδης 5 (1), Γαζέτης 9 (1), Μέλιος, Χασιώτης, Γιαμούζης 11 (3), Αμανατίδης 16 (1), Μπιτόπουλος 2, Τσέλιος, Ρουκάς 12 (1), Δημάκης, Πούρικας 1.

ΑΟ Λεύκιππος Ξάνθης (Μαγιάννης): Μακαρατζής 17 (3), Δεληγιάννης 10, Πεχλιβανίδης 3, Βασαλάκης 14, Αλεμδάρ, Σαββίδης, Κοπτόπουλος, Βάμπουλας, Τσιρχόγλου, Ιωαννίδης, Καλέντζη, Μουργόπουλος 3.