Σαν Σήμερα: Η πιο “γλυκιά” ήττα της Εθνικής στο Euro 2004 με γκολ απο… χρυσάφι του Ζήση Βρύζα(+video)

Η σκηνή στο «Στάδιο Αλγκάρβε» είχε στηθεί και η Εθνική ομάδα απείχε μόλις ένα 90λεπτο από την παρθενική της πρόκριση σε προημιτελική φάση διεθνούς διοργάνωσης. Το ξεκίνημα, ωστόσο, υπήρξε εφιαλτικό για τους «πειρατές» του Ότο Ρεχάγκελ, αφού μέσα στο πρώτο 20λεπτο υπολείπονταν δύο τερμάτων των «αφηνιασμένων» Ρώσων.

Μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Κιριτσένκο εκμεταλλεύτηκε την κακή εκτίμηση του Κώστα Κατσουράνη και με δυνατό βολέ νίκησε τον Αντώνη Νικοπολίδη για το 1-0, ενώ στο 17′ ο Μπουλίκιν με κεφαλιά – ψαράκι μετά το κόρνερ του Γκούσεφ διπλασίασε τα τέρματα για την αδιάφορη -βαθμολογικά- Ρωσία. Από εκείνο το σημείο, τα πόδια των παικτών του Ότο Ρεχάγκελ «βάρυναν» επικίνδυνα, καθώς η μεγάλη πρόκριση εξαρτιόταν και από το άλλο παιχνίδι του ομίλου ανάμεσα στην οικοδέσποινα Πορτογαλία και την Ισπανία στο «Ζοσέ Αλβαλάδε».

Στο 25′ ο Χαριστέας απώλεσε μοναδική ευκαιρία για να σκοράρει όταν έστειλε την μπάλα άουτ προ κενής εστίας μετά το γύρισμα του Βενετίδη, ενδεικτικό της πίεσης που υπήρχε στους Έλληνες διεθνείς. Δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα, η τάξη επανήλθε και η Εθνική πήρε το «οξυγόνο» που χρειαζόταν με το γκολ του, βετεράνου πλέον επιθετικού της Ξάνθης, Ζήση Βρύζα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κεφαλιά-ασίστ του Δημήτρη Παπαδόπουλου και «εκτέλεσε» τον Μαλαφέεφ για το 2-1. Ίσως και το πιο σημαντικό γκολ της «γαλανόλευκης» σε ολόκληρη τη διοργάνωση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική αύξησε την πίεσή της και έφτασε κοντά στην ισοφάριση αρχικά με τον Νικολαΐδη στο 76′ και εν συνεχεία με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιάρτα, που ανάγκασε σε εκπληκτική επέμβαση τον Μαλαφέεφ. Στο 87′ οι Έλληνες διεθνείς βρέθηκαν μία ανάσα από την απόλυτη… ψυχρολουσία, όταν ο Μπουγκάεφ έκανε ωραία κούρσα από τα δεξιά και γύρισε στον Σίτσεφ, που σχεδόν εξ επαφής έστειλε την μπάλα άουτ.

Το τελικό σφύριγμα του Γάλλου Βεϊσιέ οριστικοποίησε και την παρθενική παρουσία της Εθνικής μας ομάδας σε προημιτελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, αφού μετά την ήττα της Ισπανίας στη Λισαβόνα υπερτερούσε στην ισοβαθμία με τους Ίβηρες λόγω καλύτερης επίθεσης. Η Γαλλία του Ζινεντίν Ζιντάν και των πολλών αστέρων την περίμενε…

Ρωσία (Γκεόργκι Γιάρτσεφ): Μαλαφέεφ, Ανιούκοφ, Σαρόνοφ (56′ Σένικοφ), Μπουγκάεφ, Εβσέεφ, Γκούσεφ, Αλένιτσεφ, Ραντίμοφ, Καριάκα (46′ Σεμσόφ), Μπουλίκιν (46′ Σίτσεφ), Κιριτσένκο

Ελλάδα (Ότο Ρεχάγκελ): Νικοπολίδης, Σεϊταρίδης, Δέλλας, Καψής, Βενετίδης (89′ Φύσσας), Μπασινάς (42′ Τσιάρτας), Κατσουράνης, Ζαγοράκης, Παπαδόπουλος (70′ Νικολαΐδης), Χαριστέας, Βρύζας