Άντεξε για ένα ημίχρονο στους Αμπελόκηπους η Θαλασσιά που γνώρισε βαριά ήττα απο Ηρακλή

Αν και στάθηκε εξαιρετικά για 45 λεπτά κρατώντας το 0-0, στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Αναγέννησης Θαλασσιάς δέχτηκε πολύ νωρίς το πρώτο και λύγισε κόντρα στον Ηρακλή που έφτασε σε μια ευρεία νίκη με 5-0, τα εκ των οποίων  σημειώθηκαν μέσα σε 15 λεπτά.

Η ομάδα του Απόστολου Κουτρουλού αιφνιδίασε τους Θεσσαλονικείς καθώς σε αντίθεση με αυτό που θα περίμεναν οι “κυανόλευκοι’ οι  ξανθιώτες μπήκαν με διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο, και έχοντας εξαιρετικό στήσιμο κατάφεραν να περιορίσουν την πολύ ποιοτική και πιο έμπειρη ομάδα του Ηρακλή, κρατώντας μάλιστα με σχετική άνεση το 0-0 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος όμως τα πράγματα ήταν εκ διαμέτρου αντίθετα, με το “καταστροφικό” ξεκίνημα του Β’ μέρους με το πολύ γρήγορο γκολ του Ροτζέριο Μάρτινς στο 52′, για να έρθει στο 55′ ο Ιορδανίδης μετά απο ωραία πάσα του Μετάι να κάνει το 2-0. Στο 60′ ο πρώην μέσος του Πανθρακικού, Μάρτινς, με κεφαλιά ψαράκι σημείωσε το δεύτερο προσωπικό γκολ για το 3-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Τσίτας με σουτ εντός περιοχής έκανε το 4-0. Η ομάδα της Ξάνθης προσπάθησε να μειώσει όμως το σουτ του Καζάκη στο 65′ πέρασε πάνω απο την εστία του Μέλκα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 70′ ο Μετάι

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη και πέμπτη συνολικά στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου που πλέον στρέφει την προσοχή της στο επόμενο παιχνίδι με αντίπαλο τον Απόλλωνα Παραλιμνίου (28/4, 16.30). Απο την άλλη η ομάδα του Απόστολου Κουτρουλού υπέστη την πιο βαριά ήττα της στο πρωτάθλημα, και πλέον στρέφει την προσοχή της στο παιχνίδι της Μεγάλης Τετάρτης με τον Εθνικό Σοχού στο γήπεδο της Φελώνης.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ασλανίδης με βοηθούς τους Κουτσικανίδη και Τσικλητάρη όλοι τους της ΕΠΣ Πιερίας

ΗΡΑΚΛΗΣ: Μέλκας, Φυντανίδης(36′ λ.τρ. Αργυρίου), Παπαϊωάννου, Παναγιωτίδης, Μαγκούτης, Ιορδανίδης, Μετάι, Μάρτινς(62′ Μεληκιώτης), Πορτουλίδης, Χατζής, Τσίτας(62′ Πιπερτζής)

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΘΑΛΑΣΣΙΑΣ: Αθανασίου, Γκριγκοριάν, Καλαϊτζής, Παπαστεφάνου, Τεφίκογλου, Σταύρου, Εφεντόπουλος(60′ Γκίκα), Εφέντη(75′ Σεμπιτράκου), Κωφίδης(81′ Κοτσακελίνης), Μπίλιας(60′ Δελητζόγλου), Καζάκης(75′ Κούπας)

Αναλυτικά:

Ηρακλής Αμπελοκήπων – Αναγέννηση Θαλασσιάς  5-0(52′, 60΄Μάρτινς, 55′ Ιορδανίδης, 62′ Τσίτας, 70′ Μετάι)

Πανδραμαϊκός – ΑΕ Διδυμοτείχου

Ελπίδα Σαπών – Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου 3-0 α.α.

16. Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ

Ένα ματς λιγότερο έχουν Απόλλων Παραλιμνίου, Νέστος Χρυσούπολης Άρης Αβάτου, Ελπίς Σαπών, ΑΕ Ευόσμου και ΑΕ Αμπελοκήπων.