Έναν βαθμό μακριά από τον τίτλο της Volley League ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη επί του ΠΑΟ! Αποτελέσματα και βαθμολογία

Μόλις έναν βαθμό μακριά και από την μαθηματική κατάκτηση του τίτλου της Volley League βρίσκεται ο Ολυμπιακός του Εβρίτη, Ανδρέα Ανδρεάδη.

Οι ερυθρόλευκοι στο αιώνιο ντέρμπυ της 2ης αγωνιστικής των play-off επικράτησαν με 3-1 σετ (25-19, 20-25, 25-20, 25-10) του Παναθηναϊκού και πλέον θα σφραγίσουν το 30ο τους Πρωτάθλημα με την κατάκτηση έστω 2 σετ και ενός βαθμού, την Πέμπτη, στο εκτός έδρας ματς με τον ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, ήταν πολύ πιο αποτελεσματικός στην επίθεση από τον Παναθηναϊκό και είχε σε πολύ καλή μέρα τόσο τον Ζήση, όσο και τον Έγκλεσκαλνς. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση μόνο στο δεύτερο σετ, χάρη στο μπλοκ και το σερβίς τους.

Στο πρώτο σετ αν και οι πράσινοι προηγήθηκαν με 3-5, είδαν τους παίκτες του κόουτς Καζάζη, να ανακτούν το προβάδισμα με 7-5 και στη συνέχεια να διευρύνουν το προβάδισμά τους σε 16-11, 22-15 και εν τέλει να κλείνουν το σετ με 25-19. Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του, πήρε το προβάδισμα από την αρχή και το διατήρησε μέχρι το 20-25 και το 1-1, παρά την ύστατη προσπάθεια των γηπεδούχων που είχε ως αποτέλεσμα να μειώσουν προσωρινά σε 19-22.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και το 11-9, όταν οι Πειραιώτες πάτησαν γκάζι και χάρη στο καλό σερβίς τους, προηγήθηκαν με 5 (16-11 και 19-14) για να ανακτήσουν το προβάδισμα με το 25-20 και το 2-1, ενώ το τελευταίο σετ αποτέλεσε ένα περίπατο της ομάδας του Ανδρεά Ανδρεάδη που δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο στον αντίπαλό της και το κατέκτησε με το εντυπωσιακό 25-10.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ονόπας. Παρατηρητής: Γεωργουλέας. Επόπτες: Τόλιος, Αρβανίτης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-15, 25-19

2ο σετ: 6-8, 13-16, 15-21, 20-25

3ο σετ: 8-7, 16-11, 21-15, 25-20

4ο σετ: 8-4, 16-8, 21-10, 25-10

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 35 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 20-25, 25-20, 25-10) σε 107′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 19 (17/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 38% άριστες), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 15 (10/20 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ. – 36% άριστες), Ανδρεάδης 2 (2/2 επ.), Έγκλεσκαλνς 25 (22/36 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Όκολιτς 9 (4/7 επ., 5 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 65% υπ. – 47% άριστες), Νικολάκης, Βουλκίδης 5 (1/2 επ., 4 μπλοκ), Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ, 35% υπ. – 16% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (9/13 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 9 (5/18 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 31% άριστες), Ράπτης 11 (9/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (5/19 επ., 4 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 42% υπ. -32% άριστες), Συναδινός (λ), Πανταλέων.

Στο άλλο ματς της αγωνιστικής ο Φοίνικας Σύρου πήρε το διπλό απέναντι στον ΠΑΟΚ του Κουμεντάκη με 1-3 και εδραιώθηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας.