Στον 6ο τελικο της ιστορίας της με ανατροπή επί της Γιουνάιτεντ η Σεβίλη!

Η πολυνίκης του θεσμού με 5 κατακτήσεις στο Europa League, Σεβίλλη, σόκαρε την Γιουνάιτεντ την και κυνηγάει τον 6ο της τίτλο! Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» είχαν τις ευκαιρίες, οι Σεβιγιάνοι όμως γύρισαν το παιχνίδι και ευτύχησαν να σκοράρουν στην πρώτη φάση που έκαναν στον δεύτερο ημίχρονο κερδίζοντας με 2-1!

Οι Άγγλοι προηγήθηκαν στο 9’ με πέναλτι του Μπρούνο Φερνάντες και είχαν αρκετές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο δεν τις εκμεταλλεύτηκαν και τιμωρήθηκαν ανάλογα. Στο 26’ ισοφάρισε ο Σούσο μετά από ωραία ομαδική συνεργασία, ενώ την ανατροπή των «νερβιονένσες» ολοκλήρωσε στο 78’ ο Ντε Γιονγκ. Ίντερ ή Σαχτάρ Ντόνετσκ η αντίπαλος της ομάδας του Λοπετέγι στον μεγάλο τελικό.

Σεβίλλη (Λοπετέγκι): Μπόνο, Χεσούς Νάβας, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Ρεγκιλόν, Μπανέγα, Φερνάντο, Ζορντάν, Σούσο, Εν-Νεσίρι, Οκάμπος

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Γουίλιαμς, Μαγκουάιρ, Λίντελοφ, Ουάν-Μπιζάκα, Φρεντ, Πογκμπά, Μπρούνο Φερνάντες, Ράσφορντ, Γκρίνγουντ, Μαρσιάλ