Μεγάλο διπλό παραμονής στην Λαμία για τον ΓΑΣ Κομοτηνή!

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη στην μάχη της παραμονής που δίνει σημείωσε ο ΓΑΣ Κομοτηνή που έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα απο την Λαμία επικρατώντας του Έσπερου με 86-78 στην παράταση.

Η ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη ήταν εντυπωσιακή στο ξεκίνημα του αγώνα χτίζοντας απο νωρίς σημαντική διαφορά που έφτασε σε διψήφια νούμερα, με τους Θρακιώτες να τελειώνουν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 28-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και με επί μέρους 16-7 κατάφεραν να τελειώσουν το ημίχρονο πίσω στο σκορ με 29-35.

Όπως στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο μέρος οι Κομοτηναίοι μπήκαν πολύ δυνατά καταφέρνοντας να ανεβάσουν εκ νέου την διαφορά και με επί μέρους 21-13 να τελειώσουν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με +14(56-42). Το τέταρτο δεκάλεπτο όμως ήταν “καταστροφικό” για τους Θρακιώτες που είδαν την ομάδα της Λαμίας να κάνει αντεπίθεση διαρκείας καταφέρνοντας να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση, με το επί μέρους σκορ του δεκαλέπτου να είναι 26-12.  Στην παράταση η ομάδα του Νεοκλή Λεμονιδη βρήκε ξανά τα πατήματα της, επέβαλε πλήρως τον ρυθμό που ήθελε και έφτασε σε μια μεγάλη νίκη με 86-78

Αποτέλεσμα ιδιαίτερα σημαντικό για τους Θρακιώτες που πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα στην μάχη παραμονής, κερδίζοντας μάλιστα στην έδρα μιας εκ των βασικών της αντιπάλων. Πρωταγωνιστές για τους Θρακιώτες οι Κουτσαβασίλης, Λεχούδης, Λεπτοκαρύδης, Μαγουλάς, Σπέντζος και Παλάσκας που πέτυχαν όλοι διψήφιο αριθμό πόντων

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 29-35, 42-56, 68-68 (κ.αγ),78-86

Διαιτητές: Παγώνης-Καλογερόπουλος Ε.-Μπούγλος Π.

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Γκούντγουιν 6, Στογιάνοβιτς 10 (1), Ρουμελιώτης 15 (4), Τσιμίδης 28, Παπανικολάου 2, Φίγκας 12 (1), Γκιρίτσης 2, Δάχρετζης 3

Κομοτηνή (Λεμονίδης): Καρκατσέλης, Κουτσοβασιλης 16 (4), Μαγουλάς 11, Παπανδρεοπουλος, Σπέντζος 10 (2), Χαλήλ 4, Σταυριανοπουλος 5 (1), Λεπτοκαρυδης 14 (1), Μαστροδημητρης, Παλάσκας 10 (2), Λεχούδης 16 (2).