Πάρτι γενεθλίων για τον Παναθηναϊκό που κέρδισε τον ΠΑΟΚ! Αποτελέσματα αγωνιστικής & βαθμολογία στην S.L.

Μία ημέρα πριν γίνει 112 ετών, ο Παναθηναϊκός, επικράτησε 2-0 του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής της Super League στο ΟΑΚΑ.

Έχοντας την στήριξη 30.000 φίλων του, το «τριφύλλι» δεν άφησε κανένα περιθώριο στον κακό ΠΑΟΚ και πραγματοποιώντας ένα φανταστικό δεύτερο ημίχρονο (όπου πέτυχε και τα δύο τέρματα του) έφτασε τις 5 σερί νίκες στο πρωτάθλημα και 6 συνεχόμενες αν υπολογίσουμε και αυτή του Κυπέλλου.

Ο Μακέντα βρήκε δίχτυα στο φινάλε του ημιχρόνου για τους «πράσινους» αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για χέρι. Με το ξεκίνημα του β’ μέρους και στο 49′ ο Παναθηναϊκός θα κερδίσει πέναλτι, ο Ιταλός φορ θα το εκτελέσει νικώντας τον Ζίβκοβιτς για το 1-0. Το 2-0 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Χατζηγιοβάννης στο 56′ με ένα εξαιρετικό σκάψιμο της μπάλας.

Κάπως έτσι έπεσε η αυλαία της 22ης στροφής, στο πλαίσιο της οποίας είχαμε τα εξής αποτελέσματα: