Πήρε το ντέρμπι με Άρτα η Νέα Ιωνία, σκόραρε 5 φορές η Νικολίνα Κεπεσίδου!

Στα χνάρια στης μεγάλης της αδερφής βαδίζει η Νικολίνα Κεπεσίδου.

Η 16χρονη αθλήτρια από την Αλεξανδρούπολη, σε ένα άκρως απαιτητικό παιχνίδι κόντρα στην Αναγέννηση Άρτας κατάφερε να βρει 5 φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα, να είναι δεύτερη σκόρερ της Νέας Ιωνίας πίσω από την Βασιλείου που είχε 7 γκολ και να βοηθήσει με αυτό τον τρόπο την ομάδα της να φτάσει σε ένα σπουδαίο διπλό. Βασική κάτω από τα γκολπόστ η Μάγδα που σημείωσε μάλιστα και ένα τέρμα.

Όπως αναφέρει το e-handball.gr, η Νέα Ιωνία άρχισε με 3 γκολ της N. Κεπεσίδου (1-3) και το σκορ συνέχισε να κυμαίνεται στα δύο γκολ (3-5 στο 15′ και 4-6 στο 20′). Η διαφορά έφτασε και τα 4 τέρματα, 4-8 στο 24ο λεπτό, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 9-6 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Στην επανέναρξη του παιχνιδιού, η Άρτα κατάφερε να μειώσει (9-10 στο 37′) και να ισοφαρίσει δύο φορές, 11-11 στο 43′ και 12-12 στο 45′. Σε εκείνο το σημείο, η Νέα Ιωνία ξαναπήρε προβάδισμα με σερί 5-2 και έτσι έφυγε με το 4ο «διπλό» της στο πρωτάθλημα.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-4, 3-5, 4-6, 4-8, 6-9(ημχ.), 8-10, 9-11, 12-12, 14-15, 15-16, 16-19

Αναγέννηση Άρτας ( Τσέλιος): Μάμαλη, Μπαλάφα 1, Σκουτέλα 4, Εμμανουηλίδου 2, Νάτσο, Σκάρα 1, Θεοδοσοπούλου Β., Σπυριδοπούλου, Τσιομπάνου 6, Κολτούκη, Καναρά, Δήμου, Ροκόμου, Ραϊκού, Νταβίντοβιτς 2, Σαϊντόβα

Ο.Φ.Ν.ΙΩΝΙΑΣ (Μενέλαος Δανήλος): Κεπεσίδου Μ. 1, Μανιά 3, Φράγκου 2, Πανούση, Καραμάνου, Καρέλα 1, Κολλύρη, Ντιμτσούδη, Κεπεσίδου Ν. 5, Βασιλείου 7, Ζένελι, Νταμπέφσκα, Χριστοπούλου, Χριστοπούλου, Χρυσοκέντη, Σακιζλή.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος, Λινάρδος Δίλεπτα: 2 – 5 Πέναλτι: 5/5 – 5/6