Μεγάλο διπλό στο Κιλκίς για την Ασπίδα που κλείνει το 2019 στην δεύτερη θέση!

Ιδανικά ολοκλήρωσε  της υποχρεώσεις της για το 2019 η Ασπίδα Ξάνθης που πέρασε νικηφόρα απο το Κιλκίς επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 25-21 και έμεινε μόνη δεύτερη πίσω απο την Προσοτσάνη.

Η ομάδα του Θεόδωρου Βαφειάδη έδειξε απο το ξεκίνημα του ματς πως πήγε αποφασισμένη στο Κιλκίς, καταφέρνοντας να πάρει απο τα πρώτα κιόλας λεπτά τα ηνία του αγώνα πηγαίνοντας μάλιστα στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 4 τέρματα(11-7). Στο ξεκίνημα του δευτέρου οι ξανθιώτες διατήρησαν με χαρακτηριστική άνεση την υπέρ τους διαφορά και όποτε οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μπουν ξανά στο ματς είχαν απάντηση, με το τελικό 25-21 να έρχεται πανηγυρικά για την Ασπίδα που έκλεσε με τον καλύτερο τρόπο το 2019

Τα δεκάλεπτα: 2-3, 4-6, 7-11(ημίχρονο), 13-18, 17-22, 21-25(τελικό αποτέλεσμα)

ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΙΛΚΙΣ: Κωστόπουλος Κ., Κωστόπουλος Γ. 1, Κωστόπουλος Δ. 7, Καλαϊτζής  5, Ιωαννίδης, Ασλανίδης, Σαλαβασίδης 1, Μωυσίδης, Καζαντζής, Πελίδης, Ωρμανίδης, Βαλής, Τσαχουρίδης  2, Τσιβιντζέλης 5, Τσιφτσής

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ(Θ. Βαφειάδης): Αγαθόνικος  5, Ακτενίζογλου  4, Ασκεπίδης  3, Βασιλακόπουλος, Ευθυμίου, Καζαντζίδης 2, Καλιωράκης, Καραμανώλης, Κόλλιας  6, Μουλάκης 2, Ναθαναηλίδης, Νικολαίδης, Παπαδόπουλος, Πατσατζής  3, Χασμάς