Δεν χαμογέλασε αυτή τη φορά στο τάι μπρέικ ο Άθλος, ήττα στο ντέρμπι με Μακεδονικό

Την ήττα με 3-2 σετ από τον Μακεδονικό στην Ορεστιάδα γνώρισε ο Άθλος.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική που οι Εβρίτες έπαιξαν 5ο σετ αλλά σε αντίθεση με το ματς στη Θεσσαλονίκη με τον Άρη δεν πανηγύρισαν τη νίκη.

Στο 1ο σετ ο Άθλος ήταν καλύτερος, είχε συνεχώς το προβάδισμα και τελικά επικράτησε 25-23. Στο 2ο και στο 3ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο αλλά η ομάδα της Θεσ/νίκης ήταν αυτή που τα κατέκτησε. Το 4ο ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με τον Άθλο να προηγείται ακόμα και με 13-5, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Μακεδονικός έκανε την αντεπίθεση του και το σκορ έγινε 15-12. Τίποτα περισσότερο όμως από τους φιλοξενούμενους με την ομάδα του Παναγιώτη Τσιακμάκη να κάνει το 2-2 με 25-15.

Στο 5ο σετ ο Μακεδονικός με 15-8 σφράγισε τη νίκη παίρνοντας 2 βαθμούς και αφήνοντας 1 για τον Άθλο.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 20-25, 21-25, 25-15, 8-15)