Οι άλλες πέντε φορές που ο Ολυμπιακός διεκδίκησε, εντός στο τελευταίο, την 3η θέση

Δεν είναι σπάνιο το φαινόμενο ο Ολυμπιακός να διεκδικεί… κάτι στο τελευταίο ματς των ομίλων του Champions League. Το φετινό, ήτοι με τον Ερυθρό Αστέρα στο Καραϊσκάκη (όπου μόνο με νίκη τερματίζει 3ος και συνεχίζει στο Europa) το έχει… βιώσει άλλες πέντε φορές. Και τα κατάφερε στις τρεις… Ποιες;

Το 1999-00 με το 1-0 επί της Πόρτο στο ΟΑΚΑ με γκολ του Γιαννακόπουλου στο 56’, βέβαια η Πόρτο ήταν αδιάφορη τότε. Το 2001-12 με το 3-1 επί των… δευτερότριτων της Αρσεναλ στο Καραϊσκάκη και πήρε την 3η θέση από την Ντόρτμουντ. Και το 2014-15 με το 4-2 επί της Μάλμε 4-2), παρά τις νίκες του στο Καραϊσκάκη επί Ατλέτικο και Γιουβέντους, ο Ολυμπιακός δεν διεκδίκησε εντέλει την πρόκριση. Πότε απέτυχε; Το 2001-02 μένοντας στο 1-1 με την Ντεπορτίβο καίτοι το 1-1 ανάμεσα σε Λιλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τον… βόλευε. Και, το 2006-07, ξανά 1-1, αυτή τη φορά με τη Σαχτάρ ενώ Βαλένθια και Ρόμα είχαν καπαρώσει τις πρώτες θέσεις. Απέτυχε, , με τον Καστίγιο (54’) να ισοφαρίζει το γκολ του Ματουζάλεμ (27’).

Ο Ερυθρός Αστέρας, ενώ στο Βελιγράδι έχει 6/6 νίκες (!), έχει μόνο ήττες επί ελληνικού εδάφους, πλην… μιας φοράς. Τον Μάρτη του ’92, στο πρώτο εκείνο «πειραματικό» Champions League, είχε επιβληθεί με 2-0 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ με ισάριθμα γκολ του Σκοπιανού φορ Ντάρκο Πάντσεφ στο τελευταίο 20λεπτο.

Σε εκείνα τα χρόνια, ζητούμενο δεν ήταν… η νίκη αλλά να βάλει η ελληνική ομάδα ένα γκολ. Τότε ο ΠΑΟ του Βασίλη Δανιήλ είχε φέρει δύο 0-0 με την Αντερλεχτ, 0-0 με τη Σαμπντόρια στο (χιονισμένο) ΟΑΚΑ, είχε ηττηθεί μέσα / έξω (σ.σ. στη Σόφια το εκτός έδρας) από τον Ερυθρό Αστέρα και ο Σπύρος Μαραγκός είχε ανοίξει το σκορ στο «Μαράσι», στο τελευταίο ματς του ομίλου με τη Σαμπντόρια, για να ισοφαρίσει λίγο αργότερα ο Ρομπέρτο Μαντσίνι. Η «Σαμπ» πήγε τελικό, με την Μπαρτσελόνα στο «Γουέμπλεϊ» και ηττήθηκε με 1-0 από το αλησμόνητο φάουλ του Ρόναλντ Κούμαν στην παράταση…