Photos: Αγχωτική νίκη στη Νέαπολη και πρόκριση στα προημιτελικά για Ηρακλή Ζυγού

Την πρόκριση του στα προημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣ Ξάνθης εξασφάλισε ο Ηρακλής Ζυγού που έκανε το 3×3 στον θεσμό επικρατώντας δύσκολα στη Νέαπολη του Απόλλωνα Ξάνθης με 1-0, με τέρμα του Κωφφίδη στις καθυστερήσεις.

Με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Γιάννη Δημητριάδη κλειδωσε την πρόκριση της έχοντας ακόμη ένα ματς στις εναπομείνασες δύο αγωνιστικές, ενώ απο την άλλη η ομάδα του Δημήτρη Μπακάλογλου που άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις ζορίζοντας πολύ τον Ηρακλή παρά την διαφορά μιας κατηγορίας που χωρίζει της δύο ομάδες και πλέον ο Απόλλωνας έχει μπροστά του “τελικό” με Γενησέα για το δεύτερο εισιτήριο των προημητελικών.

Το παιχνίδι ήταν απο τα πρώτα του λεπτά ιδιαίτερα αμφίρροπο, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν με κατοχή μπάλας να δημιουργήσουν κινδύνους ενώ οι γηπεδούχοι παίζοντας με κόντρα επιθέσεις δημιούργησαν αρκετούς κινδύνους.  Στο 43′ η ομάδα του Ηρακλή έφτασε κοντά στο να σκοράρει όμως η κεφαλιά του Κιομουρτζή μετά απο εκτέλεση φάουλ του Στεπανιάν σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, με την απάντηση των γηπεδούχων να έρχεται δύο λεπτά αργότερα με το απευθείας χτύπημα φάουλ του Μαυρίδη να έχει την ίδια κατάληξη(οριζόντιο).

Στο δεύτερο όπως και το πρώτο το ματς ήταν μοιρασμένο, με την ομάδα του Ζυγού να έχει νέο δοκάρι αυτή την φορά με τον Κυριάκο Κωφφίδη που στο 70′ έκανε ψιλοκρεμαστό σουτ όμως η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι. Ο γόρδιος δεσμός για τους φιλοξενούμενους λύθηκε στο 93′ όταν μετά απο κόντρες στην περιοχή ο Φιλτανίδης δεν έκανε καλή εκτίμηση της φάσης με τον Κωφφίδη απο κοντά να την στέλνει στα δίχτυα για το 0-1

Εντός έδρας ολοκληρώνει την παρουσία του στους ομίλους ο Ηρακλής που την Τετάρτη θα υποδεχτεί τον Ερμή Μάνδρας, ενώ ο Απόλλωνας αγωνίζεται στην Σταυρούπολη κόντρα στην Δόξα με στόχο τη νίκη που θα τον διατηρήσει σε τροχιά πρόκρισης. Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γιώργος Δρακίδης με βοηθούς τους Σπυρο Σπάρταλη και Γιώργο Χρυσέλη

ΑΠΟΛΛΩΝ ΞΑΝΘΗΣ: Φιλτανίδης, Δημητριάδης(90′ Τολμίδης), Μαυρίδης, Αναστασιάδης, Γατσέλος, Χιώτης, Κυριαζίδης, Μπαργκάν(85′ Φραγκόπουλος), Μαρκοσιάν Β., Μπαζοίδης, Μαρκοσιάν Χρ.(88′ Πουτακίδης)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΖΥΓΟΥ: Ευκαρπίδης, Τενεκές(80′ Πανέρης), Τηλαβερίδης, Κριεζής, Κιομουρτζής, Δογανίδης, Στεπανιάν(77′ Παπαδόπουλος), Ξουπλίδης(57′ Καλογιάννης), Πιλτικάκης(46′ Κωφφίδης), Χασιώτης, Ανδρέου(55′ Δημητριάδης)