Φινάλε στο Πανελλήνιο Παίδων – Κορασίδων με πολλές επιτυχίες ο ΝΟΑ!

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή το απόγευμα η τέταρτη και τελευταία ημέρα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων/Κορασίδων στο Ποσειδώνιο Κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης, με την οποία επισφραγίστηκε με τον καλύτερο τρόπο η φανταστική εμφάνιση της κολυμβητικής ομάδας του ΝΟΑ.

Επειδή η «καλή μέρα από το πρωί φαίνεται» στο πρώτο αγώνισμα της ημέρας, 50μ πεταλούδα παίδων, στην τελευταία προκριματική σειρά, ο Αλεξανδρουπολίτης αθλητής του ΝΟΑ, ΚΟΥΓΚΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ, με χρόνο 00:24.88, κατέρριψε το στοιχειωμένο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΡΕΚΟΡ ΠΑΙΔΩΝ που κρατούσε από τις 09/08/2001 και ανήκε στον ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟ ΓΕΩΡΓΙΟ. Χρειάστηκαν 18 χρόνια αναμονής και ένας αθλητής του ΝΟΑ για να καταρριφθεί ένα από τα μακροβιότερα πανελλήνια ρεκόρ.

Οι απογευματινοί αγώνες επιφύλαξαν μία ακόμα μεγάλη διάκριση για την κολύμβηση της Αλεξανδρούπολης. Η σκυτάλη 4Χ100m ελεύθερο Παίδων με τους ΒΑΡΣΑΜΙΔΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ, ΜΑΥΡΟΓΙΑΝΝΗ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗ και ΚΟΥΓΚΟΥΛΟ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟ με χρόνο 3:33.62, κατέλαβε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο. Η επιτυχία αυτή είναι επίσης μοναδική καθώς ο Ν.Ο.Α. είναι η πρώτη ομάδα της Αλεξανδρούπολης και ίσως και η πρώτη επαρχιακή ομάδα, που κατακτά τρία χρυσά μετάλλια σε σκυταλοδρομίες Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων.

Οι επιδόσεις των αθλητών του Ν.Ο.Α. την τέταρτη ημέρα, ήταν οι εξής:

Πρωινοί Προκριματικοί:

50m πεταλούδα Παίδων, ΚΟΥΓΚΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ, 24.88, κατέλαβε την 1η θέση και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό, ΒΑΡΣΑΜΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ, 25.55, κατέλαβε την 3η θέση και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό, ΠΑΛΑΚΙΔΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ, 27.39 κατέλαβε την 21η θέση και η επίδοση του αποτελεί όριο OPEN κατηγορίας, ΣΕΡΑΦΕΙΜΙΔΗΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ, 28.81, κατέλαβε την 51η θέση
400m ελεύθερο Παίδων, ΜΑΥΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗΣ, 4.09.17, κατέλαβε την 3η θέση και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό.
100m ύπτιο παίδων, ΚΟΥΓΚΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ, 1.01.17, κατέλαβε την 4η θέση και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό
200m πρόσθιο Παίδων, ΣΤΑΣΙΝΟΠΟΥΛΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ, 2.36.34, κατέλαβε την 32η θέση
200m πρόσθιο Κορασίδων, ΣΑΡΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ, 2.59.68, κατέλαβε την 36η θέση. ΚΟΥΚΟΥΡΑΒΑ ΣΤΕΛΛΑ, 3.10.70, κατέλαβε την 55η θέση.

Απογευματινοί Τελικοί:

50m πεταλούδα Παίδων, ΚΟΥΓΚΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ, 25.14, κατέλαβε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο, ΒΑΡΣΑΜΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ, 25.38, κατέλαβε την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο.
400m ελεύθερο Παίδων, ΜΑΥΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗΣ, 4.07.01, κατέλαβε την 4η θέση.
100m ύπτιο παίδων, ΚΟΥΓΚΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ, 59.23, κατέλαβε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο

Συνολικά ο ΝΟΑ κατέκτησε 7 χρυσά μετάλλια, 1 ασημένιο μετάλλιο και 2 χάλκινα μετάλλια. Στην κατάταξη αναδείχθηκε πρώτος στα χρυσά μετάλλια, πρώτος στην βαθμολογία παίδων και έβδομος στην συνολική βαθμολογία.

Η επιτυχία της κολυμβητικής ομάδας του ΝΟΑ είναι ανεπανάληπτη και αποτελεί μεγάλη παρακαταθήκη για τα δρώμενα της κολύμβησης της Αλεξανδρούπολης.

Την Δευτέρα αναχώρησε η αποστολή για τον Βόλο, όπου την Τρίτη ξεκινάει το ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Παμπαίδων Α/ Παγκορασίδων Α με την συμμετοχή των αθλητών: ΚΑΣΣΙΑ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ, ΚΑΡΑΣΑΒΒΑ ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ.