Πρωταθλητής Κυκλάδων με την Άνω Μέρα ο Γιώργος Λαζαρίδης!

Την κατάκτηση του πρωταθλήματος ΕΠΣ Κυκλάδων πανηγύρισε η Άνω Μερά του ξανθιώτη επιθετικού Γιώργου Λαζαρίδη.

Το συγκρότημα του Φώτη Παπαπαναγή κέρδισε στα πέναλτι με 4-5 τον Πανναξιακό και πήρε το εισιτήριο για την Γ’ Εθνική. Οι Μυκονιάτες επιστρέφουν σε εθνικές κατηγορίες μετά από 7 χρόνια αφού η τελευταία φορά που βρέθηκαν εκεί ήταν τη σεζόν 2012.

Όσον αφορά το ματς που κρίθηκε στην ρώσικη ρουλέτα, όπως αναφέρει το sportcyclades οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και κατόρθωσαν να πάρουν μια μεγάλη νίκη που σηματοδοτεί την επίτευξη του στόχου. Στο 5′ ο Δαραμάρας κέρδισε το πέναλτι από τον Τσαϊλάκη το οποίο αμφισβήτησαν οι Ναξιώτες, με τον υψηλόσωμο φορ να κάνει το 1-0.

Και ενώ η Άνω Μερά είχε τις ευκαιρίες να… τελειώσει το ματς κυρίως στο 15′ στο σουτ του Κέμπε που σταμάτησε στο δοκάρι, δεν το έκανε κάτι που το πλήρωσε. Συγκεκριμένα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Χαμηλοθώρης κέρδισε πέναλτι από τον Καρφαρίδα το οποίο αξιοποίησε ο Κωστόπουλος κάνοντας το 1-1.

Στην παράταση δεν δημιουργήθηκε καμία αξιόλογη φάση δείγμα της κούρασης των δυο ομάδων με το ματς να οδηγείται στη διαδικασία των πέναλτι και τον Καράι να αστοχεί στην πέμπτη εκτέλεση και τον Χατζάκο να στέλνει την ομάδα του στον 7ο ουρανό.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

2′ Κόρνερ Δημητρανόπουλου η μπάλα περνάει άουτ.

5′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΩ ΜΕΡΑ. Κερδίζει πέναλτι η ομαδα της Άνω Μεράς σε ανατροπή του Δαραμάρα από τον Τσαϊλάκη. Ο παθών κάνει το 1-0.

11΄Σουτ του ;Λαζαρίδη ημ πάλα άουτ

13 Σουτ του Κέμπε ο Τσαϊλάκης δύσκολα σε κόρνερ.

19 ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΩ ΜΕΡΑ. Ο Λαζαρίδης βρίσκει με το κεφάλι τον Κέμπε που κάνει το σου και σημαδεύει το δοκάρι του Τσαϊλάκη.

26′ Κόνρερ και κεφαλιά Καφετζή η μπάλα άουτ.

30 Σουτ του Πιτταρά δύσκολα ο Τζάβρας

32′ Πιτταράς κάνει το φάουλ η μπάλα βρίσκει στο τείχος και καταλήγει κόρνερ.

37′ Σουτ του Καραϊνδρου μπλοκάρει ο Τσαϊλάκης

46′ Σουτ του Ζαφείρη η μπάλα άουτ.

49 Ψαλιδάκη Λυμπερτά μπλοκάρει ο Τσαϊλάκης

51′ Βαθρακοκοίλης τετ α τετ και η μπλα αουτ.

53′ Σουτ του Δημητρανόπουλου δύσκολα ο Τσαϊλάκης σε κόρνερ

74′ Σουτ του Κεμπε ο Τσαϊλάκης δύσκολα σε κόρνερ.

75 Κέμπε μπαίνει στην περιοχή και σουταρει η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτυων.

77′ Σουτ του Ραζάκ μπλοκάρει ο Τσαϊλάκης.

79′ Ατομική ενέργεια και σουτ του Ραζάκ η μπάλα άουτ.

91′ Πέναλτι για τον ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟ. Ο Αντώνης Χαμηλοθώρης κερδίζει πέναλτι σε κράτημα του Καρφαρίδα.

ΓΚΟΛ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ. Φέρνει το ματς στ αισια.

90’6 Σουτ Παπαδάκης δύσκολα σε κόρνερ ο Τσαϊλάκης.

Χατζάκος (Ανω Μερά) 4-5 κερδιζει η Ανω Μερα

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Νόνι Λίμα) Τσαϊλάκης, Καράι, Χαμηλοθώρης Κωστόπουλος, Τσουρής (67′ Ανεβλαβής), Καφετζής, Μπονιάκος (67′ Δεμερτζής), Ζαφείρης (73′ Παπανικολάου), Πιτταράς, Καρούσης (20′ λ.τρ. Βαθρακοκοίλης), Λυμπερτάς.

ΑΝΩ ΜΕΡΑ (Φώτης Παπαπαναγής) Τζάβρας, Χατζάκος, Σαλταμάρας, Κωφοκώτσιος, Ξενάκης, Καραϊνδρος, Παπαδάκης, Δημητρανόπουλος (71′ Γκολέμης), Λαζαρίδης (67′ Ραζάκ), Δαραμάρας (58′ λ.τρ. Καρφαρίδας), Κέμπε (78′ Αδαμ).