Πρεμιέρα με καλές εμφανίσεις για τους Παλαίμαχους Κομοτηνής και Ξάνθης στο 7ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βετεράνων Καλαθοσφαίρισης

Ξεκίνησε στην Χίο το 7ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βετεράνων Καλαθοσφαίρισης με την συμμετοχή των ομάδων Βετεράνων Ξάνθης και Κομοτηνής να δίνουν το παρών σε ακόμη μια διοργάνωση με τα τμήματα +45.

Οι δυο ομάδες της Θράκης ξεκίνησαν τα παιχνίδια με το αριστερό αλλά  δέχτηκαν αμφότερες το χειροκρότημα για την εξαιρετική τους παρουσία.

Η ομάδα της Κομοτηνής ηττήθηκε απο την Αθήνα με 82-74, σε ένα ματς που οι “κιτρινόμαυροι” ήταν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο όμως η ομάδα της Αθήνας ανέτρεψε το σκορ και πήρε κεφάλι καταφέρνοντας μάλιστα στο τρίτο δεκάλεπτο να χτίσει και σημαντική διαφορά την οποία προσπάθησαν οι Κομοτηναίοι να καλύψουν όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν απλά στη μείωση του σκορ. Κορυφαίοι για τους Κομοτηναίους οι Παπαδόπουλος, Γαλανάκης και Κοτσαρίδης

Δεκάλεπτα:16-22, 42-36, 71-58, 82-74

ΕΚΑ Αθηνας(Καλαφατάκης) Μανιάτης 4, Κολίντζας 13(2), Δρακούλης, Γκιουλιστάνης, Κρέστας, Κουτουζής 29 (4), Μπουλαξής 4, Αντωνέλος 2, Προβατάς, Κελεσης 26(1), Ζουρντος 4

ΣΒΕΚ Κομοτηνης(Παπαδόπουλος) Σπανός 2 , Παπαδόπουλος 20(2), Δαλαμανακης, Γαλανακης 20(2), Μπαμπαθανασης 6, Κοτσαριδης 18, Μερκοτριδης 8

Στο άλλο ματς της πρεμιέρας η Ξάνθη ηττήθηκε σε ένα συγκλονιστικό ματς απο την γηπεδούχο Χίο, με τους ξανθιώτες να έχουν το προβάδισμα μέχρι το τέλους του ημιχρόνου όμως οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη. Η ομάδα της Ξάνθης που ταξίδεψε με πολλές απουσίες είχε ως κορυφαίους τους Παπατζέλο, Πατσιούρα και Σισαμπέρη

Δεκάλεπτα: 17-21, 35-36, 52-48, 67-61

ΣΒΕΚ Χίου( Αμέντας) Χατζαργυρός 16(4), Σταμέλος 5, Παροικάκης 2, Κουντουριάδης 3(1), Μουζακίτης 17(4), Φουσφούκας, Γιαννακός 5, Μπόης 14, Νομικός, Κουμελάς 4, Μουτάφης ,Δισακιάς 1

ΣΠΑΚ Ξανθης (Βαρδικελογλου) Πατσίουρας 13, Σισαμπερης 14, Κονταξής 3(1), Δημητρακόπουλος 6, Ξενάκης 4, Παπατζελος 15(3), Ταβουλτζίδης 6